Reklama

Kleszcze przenoszą groźne choroby. Ile zachorowań na boreliozę notuje się w Wielkopolsce?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: adobe stock

Kleszcze przenoszą groźne choroby. Ile zachorowań na boreliozę notuje się w Wielkopolsce? - Zdjęcie główne

Kleszcze przenoszą groźne choroby. | foto adobe stock

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Żyją powszechnie na terenie całego kraju - można spotkać je zarówno w lasach jak i w centrach miast. Kleszcze - bo o nich mowa - są nosicielami groźnych chorób dla człowieka. A w Polsce pojawiają się wciąż nowe gatunki, które docierają do nas m.in. na ptakach z Afryki. Jak się przed nimi bronić?

Kleszcze. Gdzie się znajdują?

Kleszcze można spotkać na terenie całej Polski. Występują głównie w miejscach wilgotnych i obfitujących w roślinność. Można spotkać je w lasach, na podmokłych terenach porośniętych krzewami i trawami, na łąkach oraz nad brzegami rzek i jezior. Znaleźć je można jednak także w miastach - w parkach czy na działkach. Żyją w ściółce i w poszukiwaniu swych żywicieli (zwierząt, ludzi) wspinają się na trawy i krzewy. Wiszą na źdźbłach trawy i na spodzie liści, z tego powodu są niewidoczne. Dlatego „zbieramy” kleszcze przechodząc przez trawy lub krzewy. Kleszcze żywią się krwią zwierząt i ludzi.

Kleszcze. Jak długo żyje kleszcz?

Aktywność kleszczy rozpoczyna się zwykle wczesną wiosną i trwa aż do późnej jesieni. Jest większa im wyższa jest temperatura i wilgotność otoczenia. Jak zaznaczają jednak eksperci, w związku ze wzrostem temperatur - ich aktywność może utrzymywać się dłużej - jeśli nie jest bardzo zimno - kleszcze mogą być aktywne nawet w grudniu.

Jakie choroby można złapać przez kleszcza?

Kleszcze w czasie wysysania krwi mogą przenieść groźne dla zdrowia bakterie wywołujące boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu. Najchętniej kryją się na ciele człowieka w miejscach zasłoniętych - np. w pachwinach

Kleszcze. Kiedy grozi nam borelioza?

Do zakażenia człowieka dochodzi poprzez ukłucie przez zakażonego kleszcza.

- Jest on przenosicielem (wektorem) zarazka – pobierając krew zakażonego zwierzęcia, głównie drobnych gryzoni, zwierząt dzikich i ptaków, sam ulega zakażeniu, a następnie żerując, przekazuje krętki swojemu żywicielowi – np. człowiekowi. Po 7-10 dniach od ukłucia przez zakażonego kleszcza pojawia się w tym miejscu zmiana skórna, która następnie (w okresie nawet do kilku tygodni) powiększa się, tworząc czerwoną lub sinoczerwoną plamę – tzw. rumień wędrujący. Jest to najbardziej typowy z objawów boreliozy, występujący we wstępnej fazie choroby. Szacuje się, że występuje u 40-50 % chorych. Miejscowej zmianie skórnej towarzyszą często objawy uogólnione, takie jak: zmęczenie, ból mięśni, gorączka, ból głowy, sztywność karku. Brak rozpoczęcia leczenia może prowadzić  w konsekwencji do wystąpienia fazy późnej (nawet po kilku latach od ukłucia) obejmującej m.in.: zapalenia opon mózgowo – rdzeniowych oraz mózgu, zapalenia nerwów, zapalenia stawów lub zaburzenia rytmu pracy serca - opisują pracownicy Wojewódzkich Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu

Leczenie obejmuje podawanie antybiotyków przez min. 3-4 tygodnie. Przebycie zakażenia nie daje trwałej odporności i nie chroni przed ponownym zakażeniem. Nie ma dostępnej szczepionki przeciwko tej chorobie.

Jak zapobiegać ukąszeniu przez kleszcza?

  • W razie możliwości unikać miejsc zalesionych np. lasów i pól, nie zbaczać ze ścieżki leśnej.
  • W miejscach, gdzie istnieje ryzyko występowania kleszczy, nosić odpowiednią odzież, zakrywającą jak najwięcej części ciała (długie spodnie, koszule z długimi rękawami, nakrycie głowy etc.), można włożyć nogawki spodni w skarpety, lub założyć spodnie ze ściągaczami w kostce. Należy zwracać również uwagę na głowę
  •  Stosować środki odstraszające kleszcze, (zgodnie z zaleceniami producenta) do kupienia w drogeriach i aptekach.
  • Zmienić i dokładnie wytrzepać odzież którą nosiliśmy w lesie.
 

Co robić gdy ukąsi nas kleszcz?

Po zauważeniu ukąszenia przez kleszcza, należy natychmiast delikatnie usunąć kleszcza.

- W tym celu należy użyć pęsety. Pęsetą ująć kleszcza tuż przy skórze i pociągnąć ku górze zdecydowanym ruchem, nie ściskać kleszcza zbyt mocno, by nie wycisnąć jego wydalin. Kleszcza nie należy wykręcać lub próbować wycisnąć. Przed usunięciem kleszcza, nie smarować miejsca wkłucia żadną substancją.  Po usunięciu kleszcza miejsce ukłucia należy zdezynfekować odpowiednim preparatem. Gdyby usunięcie kleszcza sprawiało trudności, należy zwrócić się o pomoc do lekarza. Następnie należy udać się do lekarza rodzinnego, który podejmie decyzję o odpowiednim leczeniu - opisują pracownicy sanepidu.

Borelioza od roku 1996 roku podlega w Polsce obowiązkowi zgłaszania i rejestracji. W pierwszym roku zanotowano 751 przypadków tej choroby w całej Polsce. Jak wygląda sytuacja w Wielkopolsce - na przestrzeni ostatnich lat?

Liczba zachorowań na boreliozę w województwie wielkopolskim w ostatnich latach

  • Rok 2015 - 381 przypadków
  • Rok 2016 - 579 przypadków
  • Rok 2017 - 655 przypadków
  • Rok 2018 - 579 przypadków
  • Rok 2019 - 640 przypadków
  • Rok 2020 - 633 przypadków

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy