Spotkanie miało na celu określenie źródeł występowania bakterii oraz wypracowanie skutecznych działań zaradczych - informuje biuro prasowe wojewody.
Przypomnijmy. O rosnącej liczbie zakażeń legionellą na Podkarpaciu media informują od ponad tygodnia. Jak dotąd, chorobę zdiagnoznowano już u ponad 159 osób i nie tylkko w województwie podkarpackim, ale także lubelskim, małopolskim i wielkopolskim. Niestety, 14 osób zmarło. To pacjenci z chorobami współistniejącymi.
17 przypadków zakażenia legionellą w Wielkopolsce od początku 2023 r.
Z informacji przekazanych przez wielkopolski sanepid wynika, że od początku roku w naszym regionie zdiagnozowano 17 przypadków zakażenia legionellą. Dwóch pacjentów zmarło - jedna osoba pod koniec stycznia, druga 25 sierpnia. Jak informują służby wojewody, pod tym względem sytuacja nie odbiega od normy z lat poprzednich.
- Mimo tych ustaleń zleciłem służbom sanitarnym, by każdy przypadek występowania bakterii lub choroby, którą mogła wywołać legionella, został szczegółowo zbadany. Musimy mieć sytuację pod pełną kontrolą - podkreśla wojewoda Michał Zieliński.
Legionelloza - choroba zakaźna, ale nie zaraźliwa
Legioneloza to choroba układu oddechowego. Jest zakaźna, ale nie zaraźliwa. Wywołują ją bakterie legionella, które występują w wodzie i rozmnażają się w temperaturze 20-50 stopni Celsjusza. Bakteria Legionella została opisana po raz pierwszy w 1976 roku, kiedy podczas spotkania weteranów Legionu Amerykańskiego w Filadelfii kilkadziesiąt osób zachorowało na nietypowe zapalenie płuc.
- Legioneloza nie przenosi się z człowieka na człowieka. Stanowi zagrożenie dla ludzi jedynie, gdy dostanie się do dróg oddechowych. Do zakażenia może dochodzić poprzez wdychanie powietrza, w którym znajduje się aerozol skażonej bakteriami wody (mgła wodna powstała w wyniku rozprysku wody). Legionella nie przenosi się drogą pokarmową, tzn. nie jest dla nas niebezpieczna, gdy trafi do układu pokarmowego wraz z wypitą wodą - informuje Główny Inspektorat Sanitarny.
To warto robić, by zmniejszyć ryzyko zakażenia legionellą?
Profilaktycznie Główny Inspektorat Sanitarny polecił wszystkim wszystkim jednostkom sanepidu w kraju, by wzmocniły nadzór nad przestrzeganiem zasad bezpieczeństwa zdrowotnego wody przez zarządzających wodociągami i instalacjami wodnymi.Warto też pamiętać o kilku zasach, które zmiejszą ryzyko zakażenia:
- Regularnie czyść i dezynfekuj urządzenia natryskowe w domu (głowice prysznicowe, nawilżacze powietrza, wanny z hydromasażem), zgodnie z zaleceniami producenta.
- Jeśli nie używałeś kranu ponad 2 tygodnie, odkręć wodę na przynajmniej 2 minuty, zanim zaczniesz z niej korzystać.
- Okresowo opróżniaj i przepłukuj urządzenia grzewcze, zgodnie z zaleceniami producenta, aby zredukować osiadające na dnie i ściankach zanieczyszczenia.
- Jeżeli możesz, zachowaj temperaturę wody w urządzeniach grzewczych na poziomie 60°C.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Legionella w Wielkopolsce. Czy do zakażenia doszło na terenie powiatu pleszewskiego?
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.