Każdego roku w ostatni weekend marca Polacy przestawiają zegarki o godzinę do przodu. Oznacza to krótszą noc, ale dłuższy dzień, co ma na celu lepsze wykorzystanie światła słonecznego. Choć temat rezygnacji ze zmiany czasu regularnie pojawia się w debacie publicznej, system nadal obowiązuje.
Kiedy pierwszy raz na świecie zmieniono czas?
Pierwsza zmiana czasu na świecie miała miejsce w 1916 roku. Niemcy zdecydowali się na przestawienie zegarów, aby oszczędzać energię i efektywniej wykorzystywać światło słoneczne. Wkrótce podobne rozwiązanie przyjęto w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i innych krajach Europy.
Kiedy w 2025 roku przestawiamy zegarki z czasu zimowego na letni?
W 2025 roku zmiana czasu na letni nastąpi w nocy z 29 na 30 marca. O godzinie 2:00 przesuniemy zegarki na 3:00, co oznacza krótszą noc, ale jednocześnie wydłużony dzień. Dzięki temu wieczory będą dłużej jasne.Druga zmiana czeka nas jesienią. Z czasu letniego na zimowy przejdziemy w październiku. Wówczas zegarki cofniemy o godzinę.
PRZECZYTAJ TAKŻE: 14 lutego 2025 r. nowym świętem państwowym w Polsce. Będzie dniem wolnym od pracy?
Polacy nie chcą zmiany czasu
Od lat trwa debata na temat rezygnacji ze zmiany czasu. W 2019 roku Parlament Europejski poparł pomysł jej zniesienia, jednak ostateczną decyzję pozostawiono państwom członkowskim. Jak dotąd nie podjęto żadnych działań w tym kierunku, a Komisja Europejska utrzymała obowiązujący harmonogram przynajmniej do 2026 roku.Mimo że wielu Polaków sprzeciwia się tej praktyce, a eksperci wskazują na jej negatywne skutki zdrowotne, zmiana czasu wciąż obowiązuje i nie wiadomo, kiedy może zostać zniesiona.
Ten zegar ma ponad 100 lat. Zobacz materiał filmowy ↓
PRZECZYTAJ TAKŻE: Co się będzie działo na Międzynarodowych Targach Poznańskich w 2025 roku? Mamy program wydarzeń
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.