W tym roku zmiana czasu wypada w Wielkanoc. I choć to świąteczny dzień, nie pośpimy dłużej. Co więcej, osoby, które zamierzają wybrać się na mszę rezurekcyjną - zazwyczaj odprawianą o godz. 6.00 - będą musiały wstać godzinę wcześniej.
Kiedy po raz pierwszy wprowadzono na świecie zmianę czasu?
Warto przypomnieć, że po raz pierwszy zmianę czasu na świecie wprowadzono w 1916 r. Niemcy zdecydowali się przestawić zegarki, aby lepiej wykorzystać światło dzienne. Pierwotnie zmiana ta była motywowana oszczędnościami ekonomicznymi. Nieco później zmianę czasu wprowadzono w Wielkiej Brytanii i innych krajach europejskich oraz w Stanach Zjednoczonych.
Zmiana czasu w Polsce
W Polsce praktyka sezonowej zmiany czasu sięga okresu międzywojennego. Po raz pierwszy wskazówki zegarków przestawiono w 1919 r., a potem także w czasie II wojny światowej.
Następnie w latach 1946-1949 i 1957-1964. Od 1977 roku obowiązuje nieprzerwanie. Ta najbliższa, planowana na 31 marca 2024 roku wprowadzana jest w oparciu o rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 4 marca 2022 r. - informuje Główny Urząd Miar.
O której przestawimy zegarki w nocy z 30 na 31 marca 2024?
W 2024 roku zmiana czasu z zimowego na letni nastąpi w nocy z 30 na 31 marca, w Niedzielę Wielkanocną. Przesuwamy wskazówki z godziny 2.00 na 3.00, co oznacza, że tej nocy będziemy spali krócej. Jest to niecodzienne połączenie zmiany czasu z istotnym świętem religijnym, co będzie oznaczać krótszy wypoczynek dla katolików planujących udział w porannej mszy rezurekcyjnej.
Kiedy zmiana czasu zostanie zniesiona?
W Unii Europejskiej, do której należymy, od kilku lat trwa dyskusja nad zasadnością zmiany czasu. W 2018 roku Komisja Europejska przeprowadziła konsultacje publiczne w państwach członkowskich na temat zmiany czasu. Wykazały, że blisko 90% głosujących Europejczyków nie chce przestawiać zegarków.Jednak wypracowanie ostatecznego kształtu dyrektywy znoszącej sezonowie zmiany czasu zostało przerwane przez pandemię COVID-19.
Państwa członkowskie zawiesiły prace i do tematu, również w obliczu konfliktu w Ukrainie, nie powróciły. W Polsce także wstrzymano dyskusje zmierzające do wypracowania naszego ostatecznego stanowiska w tej sprawie - czytamy na stronie Głownego Urzędu Miar.
Póki co, w naszym kraju obowiazuje rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów, które jest wydawane co pięć lat. Ostatnie - z 4 marca 2022 r. - przedłużyło stosowanie czasu letniego i zimowego do 2026 roku. Czy to będzie ostatnia zmiana? Czas pokaże.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Nowe osiedle mieszkaniowe nad Wartą w Poznaniu? Plan na około 39 ha
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.