Reklama

Podejrzane SMS’y to nowa metoda oszustów. Nie dajmy się nabrać

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: fotomontaż

Podejrzane SMS’y to nowa metoda oszustów. Nie dajmy się nabrać - Zdjęcie główne

Treść SMS, który ostatnio jest bardzo popularny i wysyłany przez oszustów | foto fotomontaż

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Kolejna nowa metoda działania oszustów. Potrafi zainfekować cały telefon i ściągnąć pieniądze z konta bankowego. Podejrzane SMS'y dostaje coraz więcej osób. Policja apeluje o ostrożność. Jak wyglądają groźne wiadomości? Na co zwrócić uwagę?

W sieci coraz częściej pojawiają się informacje na temat podejrzanych SMS’ów, które otrzymują osoby z całej Polski. Znamy nową metodę SMS-owych oszustów. Tym razem podają się za firmę kurierską. Do wiadomości SMS dołączony jest link, w który ma kliknąć odbiorca. 

 

SMS o treści: twoja paczka została zatrzymana przez służby celne.

W dobie Internetu oraz ciągłego rozwoju telefonii komórkowej cały czas pojawiają się nowe rodzaje oszustw telekomunikacyjnych, których celem jest wyłudzenie naszych pieniędzy. W czasie pandemii wiele spraw prywatnych czy urzędowych załatwiamy przez Internet, coraz częściej sięgamy również po telefon. Wygląda na to, że oszuści również wyczuli koniunkturę i powstaje coraz więcej rodzajów oszustw w cyberprzestrzeni oraz oszustw telekomunikacyjnych  w celu przejęcia naszych oszczędności. 

W ostatnich dniach jedną z praktykowanych metod oszustwa stało się wysyłanie SMS’ów, w których oszuści podają się za jedną z firm kurierskich czy informowują o tym, że nasza przesyłka została przechwycona przez służbę celną.

 

 Wysyłanie SMS'ów podszywając się pod firmę kurierską

Oszuści (jako firma kurierska) informują potencjalnego klienta o tym, że wysyłana do niego przesyłka została zatrzymana przez służby celne i zachęcają  do kliknięcia w link w celu uzyskania szczegółowych informacji np. sprawdzenie miejsca, w którym znajduje się paczka.  Po kliknięciu w link ofiara przekierowywana jest do strony ze szkodliwym oprogramowaniem. Mało tego, na nasz telefon pobierana jest również aplikacja, która ma ukraść pieniądze z naszego konta bankowego. W mediach społecznościowych pojawia się coraz więcej wpisów od osób, które otrzymały właśnie takiego SMS'a.
Innym argumentem wysyłania linków jest instalacja aplikacji do odbioru paczki np.  otrzymania kodu mającego umożliwić odbiór towaru. Tymczasem rzeczywistym celem kliknięcia w link czy pobrania aplikacji jest wyłudzenie danych do logowania do naszego banku (strona przekierowuje potencjalną ofiarę na stronę łudząco podobną do strony banku), ofiara przekierowana może być również do strony ze szkodliwym oprogramowaniem, które ma umożliwić oszustom kradzież pieniędzy z konta bankowego. 

 

Prowokowanie oddzwaniania na numer o wysokiej opłacie

Użytkownik oddzwania na numer widniejący w telefonie jako „nieodebrane połączenie”. W rzeczywistości wykonanie połączenia generuje bardzo wysokie koszty, gdyż z reguły „oddzwaniamy” na numer zagraniczny – dodatkowo płatny.

 

Wyłudzanie kodów doładowujących poprzez SMS

Tą metodą, oszuści podszywają się pod dostawcę usług komórkowych. Wysłana przez nich informacja o możliwych korzyściach ma zachęcić użytkownika do odesłania zwrotnego kodu z „doładowaniem” – zgodą na obciążenie konta abonenta. Kod ten zostaje następnie wykorzystany przez naciągaczy.

 

Każdy z nas może paść ofiarą oszustów

Przykłady oszustw telekomunikacyjnych mają różne formy, są ciągle modyfikowane. Jak się przed nimi bronić? Najlepiej rezygnować z usług co do których mamy podejrzenia, często zmieniać hasła ważnych witryn np. związanych z kontami bankowymi czy skrzynką mailową, nie instalować aplikacji pochodzących z niepewnego źródła. Sposobem obrony przed oszustami jest także regularne nabywanie informacji związanych z metodami ich działania.

 

Nowa metoda oszustów. Co robić w takiej sytuacji?

Policja apeluje o ostrożność. Nigdy nie otwierajmy podejrzanych linków na swoich telefonach czy komputerach. Warto weryfikować to, kto do nas pisze. Nie wpisujmy nigdy numeru swojej karty. Nie instalujmy również proponowanych w ten sposób aplikacji.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy