- Lokalna społeczność i zasady dobrego sąsiedztwa są dla nas bardzo ważne, dlatego zorganizowaliśmy Drzwi Otwarte w cukrowni – Roman Kubiak, prezes Pfeifer & Langen Polska S.A., wyjaśnia, skąd pomysł rodzinnego festynu w średzkim przedsiębiorstwie.
Dzień otwarty w cukrowni w Środzie Wlkp.
Podczas rodzinnego festynu można było odwiedzić cukrownię. Przyszły tłumy ludzi, a kolejka ciągnęła się na kilkadziesiąt metrów. Uczestnicy wycieczek po przedsiębiorstwie obejrzeli film o produkcji cukru (obecnie w cukrowni prowadzone są remonty, zanim rozpocznie się kampania buraczana) i zwiedzili hale produkcyjne.
- Podczas tej kampanii przerobiliśmy ponad milion czterysta tysięcy ton buraków i wyprodukowaliśmy 120 tys. ton cukru, a w kampanii sokowej - ponad 85 tys. ton cukru - mówił site manager Cukrowni Środa Wielkopolska Michał Korcz.
Nagrody dla laureatów programu Dobre Działania Pfeifer & Langen
Podczas festynu wręczono nagrody laureatom programu Dobre Działania - konkursu grantowego, w którym lokalne organizacje mają szansę zdobyć wsparcie na swoje projekty dla społeczności.Czeki na swoje projekty otrzymały Biblioteka Publiczna w Gostyniu i Ochotnicze Straże Pożarne z Rawicza i Strzydzewa.
- Dofinansowanie z programu Dobre Działania przeznaczymy na szkolenia z grafiki cyfrowej. Jego uczestnicy będą przygotowywać projekty związane z cukrem i słodyczami - opowiadał Przemysław Pawlak dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Gostyniu.
Strażacy z Rawicza kupią sprzęt, który będą wykorzystywać podczas zabezpieczenia lodowatych kąpieli miłośników morsowania. Z kolei strażacy ze Strzydzewa pieniądze z programu Dobre Działania przeznaczą na szkolenia na temat czadu.
Podczas festynu do pracy w średzkiej cukrowni zgłosiło się kilkanaście osób
- Nasza kotłownia ogrzewa jedną trzecią mieszkańców Środy i budynki użyteczności publicznej w mieście. Jesteśmy w trakcie jej przebudowy, przechodzimy na gaz - mówił Michał Korcz.
Zasady współpracy z plantatorami przedstawił Mateusz Krawczyk, kierownik rejonu plantacyjnego Środa Wlkp.
- Promujemy wśród nich najnowsze metody agrotechniczne, dzięki którym mogą m.in. oszczędzić paliwo i zmniejszyć zużycie nawozów - wyjaśniał.
O zasadach zatrudnienia i benefitach, na jakie mogą liczyć pracownicy, mówili dyrektor działu personalnego - Agata Szaroleta-Wysocka i HR Partner - Marcin Przybylski.
- Mogą korzystać z prywatnej opieki lekarskiej, czy dodatkowego ubezpieczenia. Poza powszechnymi dodatkami do pensji w ub. roku wprowadziliśmy m.in. dodatek energetyczny - wymieniali.
W trakcie festynu zgłosiło się kilkunaście osób chętnych do pracy.
Pokazy gotowania, turniej szachowy i wieża z kostek cukru
Uczestnicy Drzwi Otwartych mogli poczęstować się darmowymi przekąskami i obejrzeć pokazy gotowania prowadzone przez Charles'a Daigneaulta, finalistę emitowanego przez TVN programu MasterChef.
- Mogli wziąć udział w turnieju szac howym, rywalizować w zawodach wiązania węzłów, czy konkursie na najwyższą wieżą ułożoną z kostek cukru. W tym ostatnim zwyciężyła rodzina Golińskich ze Śniecisk. Jej członkowie ułożyli wieżę wysoką na 44 poziomy kostek. Bez zlepiania ich ze sobą - czytamy w informacji prasowej Pfeifer & Langen Polska.
W ramach Grupy Pfeifer & Langen Polska S.A. produkcję cukru prowadzą cztery cukrownie: w Środzie Wlkp., Gostyniu, Miejskiej Górce i Glinojecku. Zakłady te skupują buraki wyłącznie od polskich plantatorów, swoje produkty sprzedają m.in. pod marką Diamant.
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.