Studzieniec to niewielka miejscowość położona około 20 kilometrów na północ od Obornik i 40 km od Poznania. Pierwsze wzmianki o wsi pochodzą z XIII wieku. Przez wieki była to typowa wieś rolnicza, zamieszkiwana przez miejscowych chłopów i drobną szlachtę.
W Studzieńcu znajduje się kilka zabytkowych obiektów, które przyciągają uwagę turystów i miłośników historii. W pobliżu wsi przepływa rzeka Wełna, która stanowi doskonałą lokalizację dla miłośników wędkarstwa i spływów kajakowych.
Dwór w Studzieńcu - zachwyca turystów
Jedną z perełek tej części Wielkopolski jest barokowy, alkierzowy dwór zbudowany w latach 60. XVIII w.
- Wnętrze miało obszerną sień w części środkowej, do której prowadziło wejście na osi ryzalitu elewacji frontowej oraz pomieszczenia boczne w dwutraktowym układzie. Nie przetrwało nic z dawnego wystroju wnętrz i dekoracji architektonicznej elewacji, ponieważ dwór, zrujnowany niemal w ostatnich czasach, przeszedł gruntowną renowację, która zmieniła nieco jego pierwotny wygląd. Kopię dworu w Studzieńcu wzniesiono w Wielkopolskim Parku Etnograficznym w Dziekanowicach - wyjaśnia portal regionwielkopolska.pl
Dwór został odnowiony w latach 80-tych. Jednak aktualnie stoi pusty. Na początku tego roku wystawiono go na sprzedaż. Cena wywoławcza to ok. 2 mln zł.
Skarby zakopane w Studzieńcu
Warto wspomnieć, że wokół dworu w Studzieńcu krąży legenda o zakopanych tam skarbach, zrabowanych w Rosji.Jak podaje Wikipedia - według tradycji pułk francuski podążający w 1813 w odwrocie spod Moskwy postanowił w pobliżu wsi ukryć kasę pułkową. Miejsce to oznaczono słupem z napisem „A la tete”, którego cień miał wskazywać miejsce ukrycia skarbu.
Ponoć po latach dwóch ubogich mieszkańców Studzieńca odkryło przypadkowo skarb, a stając się bogatymi, przenieśli się w okolice Poznania.
Zdjęcia dzięki uprzejmości: https://www.facebook.com/StampVideoStudio
Przeczytaj także: Jezioro turkusowe pod Koninem. Dlaczego na polskich "Malediwach" nie można się kąpać? [ZDJĘCIA, WIDEO]
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.