reklama

Wyłudzili 2,5 mln zł od ponad 800 osób. SMS-owi oszuści zatrzymani

Opublikowano:
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Ponad 800 osób w całym kraju padło ofiarą szajki podejrzanej o masowe oszustwa za pośrednictwem SMS-ów. Ofiary straciły przeszło 2,5 mln zł. Zatrzymano 21 osób podejrzanych o proceder.
reklama

Funkcjonariusze Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości z Łodzi zatrzymali 21 członków międzynarodowej grupy przestępczej, zajmującej się oszustwami phishingowymi na terenie 10 województw - w tym Wielkopolski. 

Akcja policji wymierzona w SMS-wych oszustów. Zatrzymano 21 osób, także w Wielkopolsce

Grupa masowo wysyłała do ludzi wiadomości SMS informujące o konieczności uiszczenia dopłaty do paczki, przesyłki, bądź rachunku za prąd. W przesyłanych wiadomościach były linki prowadzące ofiary do fałszywych stron bankowych. Po wprowadzeniu danych na podrobionej stronie, oszuści uzyskiwali kontrolę nad kontami, kradnąc środki pieniężne i zaciągając kredyty na dane poszkodowanych.

Oszukanych w ten sposób zostało ponad 800 osób na łączną kwotę przekraczającą 2,5 miliona złotych - informuje Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości.

Blisko 90 funkcjonariuszy CBZC, wspieranych przez CBŚP, inne jednostki policji i służby, uczestniczyło w zatrzymaniu podejrzanych. Wśród 21 sprawców są także obcokrajowcy - obywateleUkrainy i Białorusi. Śledzczy w 23 różnych miejscach zabezpieczyli ponad 300 dowodów rzeczowych. 

Zabezpieczono m.in. umowy o założenie rachunków bankowych, karty bankomatowe oraz znaczne ilości sprzętu elektronicznego w postaci telefonów, komputerów i nośników pamięci, a także znaczną ilość pieniędzy w walucie polskiej i zagranicznej - podaje CBZC.

161 zarzutów i 5 osób aresztowanych

Prokuratorzy z Łodzi postawili 161 zarzutów podejrzanym o udział w przestępczej grupie, kradzieże z włamaniem do bankowych rachunków, oszustwa komputerowe i pranie brudnych pieniędzy. Pięciu z nich zostało tymczasowo aresztowanych przez sąd.

Przypominamy o konieczności dokonywania weryfikacji treści otrzymywanych wiadomości, które zawierają linki przekierowujące do stron podszywających się pod strony bankowości elektronicznej. Brak takiej weryfikacji może skutkować utratą środków pieniężnych z rachunków bankowych - apeluje CBZC.

 

PRZECZYTAJ TAKŻE:

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama