Reklama

Krajowa Sieć Kardiologiczna w Wielkopolsce. Jakie korzyści dla pacjentów?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Wielkopolska znalazła się w pilotażu Krajowej Sieci Kardiologicznej. Minister Zdrowia, Adam Niedzielski, przyznał, że to niezmiernie istotne - bo choroby układu krążenia są największym zabójcą w Polsce. Dzięki programowi, diagnostyka pacjentów kardiologicznych ma być szybsza. Poprawić ma się także jakość leczenia i opieki.

160 tys. osób objętych opieką do końca 2024 r. - to cel rozszerzenia programu pilotażowego Krajowej Sieci Kardiologicznej o kolejnych sześć województw. Wkrótce będzie on dostępny dla pacjentów w Wielkopolsce. 

10 mln Polaków choruje na nadciśnienie. Krajowa Sieć Kardiologiczna także w Wielkopolsce

W środę, 8 marca w Centrum Kongresowo-Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, minister zdrowia Adam Niedzielski zainaugurował wdrożenie Sieci w Wielkopolsce.

- Dziś inaugurujemy pilotaż Krajowej Sieci Kardiologicznej w Wielkopolsce, która z punktu widzenia leczenia kardiologicznego jest liderem w realizacji programu KOS-Zawał. To bardzo dobre miejsce, żeby uzupełnić kompletność procesu leczenia - mówił minister zdrowia. - Obecnie mamy już do czynienia z całą gamą rozwiązań skierowanych do pacjentów kardiologicznych. Choroby układu krążenia są bowiem największym zabójcą w Polsce, odpowiedzialnym za najwyższą liczbę zgonów. 10 milionów Polaków choruje na nadciśnienie. Na zapotrzebowanie trzeba więc odpowiedzieć konkretnymi rozwiązaniami.

Przez ostatni rok pilotaż Krajowej Sieci Kardiologicznej był prowadzony na terenie województwa mazowieckiego. W tym czasie zakwalifikowało się do niego 2,6 tys. pacjentów. Teraz skorzystać mają także ci z województw: pomorskiego, łódzkiego, dolnośląskiego, śląskiego, małopolskiego i wielkopolskiego.

Kto może zostać skierowany do opieki w Krajowej Sieci Kardiologicznej?

Do opieki w Krajowej Sieci Kardiologicznej mogą zostać skierowani pacjenci z:

  • nadciśnieniem tętniczym opornym i wtórnym;
  • niewydolnością serca;
  • nadkomorowymi i komorowymi zaburzeniami rytmu i przewodzenia;
  • zastawkowymi wadami serca.

 

- Decyzję o skierowaniu do diagnostyki i leczenia w ramach KSK podejmuje lekarz: rodzinny, w poradni kardiologicznej lub w szpitalu (w oddziale kardiologicznym lub chorób wewnętrznych). Podmiot, w którym pracuje musi mieć podpisane porozumienie o współpracy. Kolejny krok to kwalifikacja do programu pilotażowego przez lekarza specjalistę w poradni kardiologicznej. Powinna się ona odbyć w ciągu 30 dni od zgłoszenia do programu - podaje Marta Żbikowska-Cieśla, rzecznik prasowy WOW NFZ.

Jakie korzyści dla pacjentów?

Najważniejszym założeniem Krajowej Sieci Kardiologicznej jest szybka diagnostyka pacjenta i dalsza kompleksowa opieka, w której dużą rolę odgrywają lekarze rodzinni. Dodatkowo pacjenci mogą liczyć na opiekę wyznaczonego dla nich koordynatora i możliwość stałego kontaktu z infolinią.

- W ramach Sieci Kardiologicznej chory ma otrzymać każdy rodzaj opieki, który będzie dla niego niezbędny. Od lekarza POZ, przez przychodnię specjalistyczną (kardiologiczną lub hipertensjologiczną) do leczenia szpitalnego, jeśli takie okaże się w jego przypadku konieczne. W tym ostatnim aspekcie dzięki współpracy koordynatorów z różnych ośrodków choremu ma być proponowany najszybszy termin hospitalizacji dostępny we włączonych do Sieci szpitalach - podaje Marta Żbikowska-Cieśla.

Dla bezpieczeństwa pacjenta i ograniczenia stresu towarzyszącemu leczeniu, możliwie jak najwięcej badań ma być wykonywanych w warunkach ambulatoryjnych lub w ramach pobytów jednodniowych. 

Program został wdrożony pilotażowo

Krajowa Sieć Kardiologiczna jest programem pilotażowym. Oznacza to, że na razie nie są nią objęci pacjenci w całej Polsce, ale na terenie siedmiu województw. Wszystko po to, żeby ocenić funkcjonowanie KSK i wcześnie wychwycić elementy ewentualnie wymagające poprawy. 

W trakcie pilotażu oceniana będzie organizacja, jakość i efekty opieki kardiologicznej w Sieci. 

Kto koordynuje sieć kardiologiczną w Wielkopolsce?

W Wielkopolsce Ośrodkiem Koordynującym jest Uniwersytecki Szpital Kliniczny Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu, który zawiera porozumienia z podmiotami Sieci Kardiologicznej. Moga być to oddziały kardiologiczne i chorób wewnętrznych, a także poradnie specjalistyczne oraz poradnie podstawowej opieki zdrowotnej. W tej chwili trwa proces podpisywania porozumień.

- Mamy obecnie siedem szpitali i dwadzieścia zgłoszeń ze strony poradni AOS i POZ. Podpisywanie umów trwa - potwierdził profesor Maciej Lesiak, kierownik Katedry i I Kliniki Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. - Mamy czas do końca miesiąca i jestem przekonany, że partnerów będziemy mieli dużo więcej, co przyczyni się do poprawy jakości opieki nad pacjentami.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy