reklama

Punkty wymiany zniczy na poznańskich cmentarzach. Jak działają?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: www.poznan.pl

Punkty wymiany zniczy na poznańskich cmentarzach. Jak działają? - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
7
zdjęć

foto www.poznan.pl

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Z regionuNa poznańskich cmentarzach powstały punkty wymiany zniczy, które umożliwiają mieszkańcom udostępnianie niezniszczonych szklanych zniczy innym.
reklama

Każda poznańska nekropolia ma aż kilkadziesiąt takich punktów. Najczęściej znajdują się one przy wypożyczalniach sprzętu ogrodniczego, obok wejść na cmentarz, oraz w pobliżu głównych ciągów komunikacyjnych. Miejsca te oznaczone są specjalnymi tablicami informacyjnymi.

Jak działają punkt wymiany zniczy?

Punkty wymiany zniczy działają całkowicie bezpłatnie, zarówno dla osób pozostawiających znicze, jak i dla tych, którzy chcą je zabrać ze sobą. Warto podkreślić, że można tam zostawiać wyłącznie szklane znicze, pozbawione plastikowych wkładów.

Miejsca te można uznać za specyficzne punkty recyklingu, ponieważ znicze wykonane są z materiałów, które nie podlegają standardowemu recyklingowi, jak na przykład butelki czy słoiki. Dlatego ponowne wykorzystanie szklanych osłon przyczynia się do zmniejszenia ilości wytwarzanych odpadów.

reklama

Jak prawidłowo segregować odpady na cmentarzu?

Jednak szklane znicze to nie jedyne pozostałości po listopadowych uroczystościach. Oto kilka wskazówek, jak prawidłowo postępować z nimi:

  • Odpady zmieszane (czarny pojemnik) - do tego pojemnika należy wrzucać plastikowe wkłady do zniczy, sztuczne kwiaty i wstążki, znicze ceramiczne, doniczki po kwiatach oraz uszkodzone szklane znicze. 
  • Odpady te trafią do Instalacji Termicznego Przetwarzania Odpadów Komunalnych jako paliwo alternatywne.
  • Elektroodpady - ozdoby i znicze na baterie powinny być oddawane w specjalnych pojemnikach przeznaczonych na elektroodpady lub do punktów odbioru. Ważne, aby baterie wyrzucać osobno.
  • Bioodpady - do tej kategorii zaliczają się rośliny doniczkowe, kwiaty cięte oraz trawa, które należy wrzucać bez ziemi i doniczek. Staną się one składnikiem kompostu, przyczyniając się do powstawania wartościowego nawozu.
 

reklama

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama