Dziś i jutro najcieplej będzie w powiatach - kolskim, konińskim, słupeckim, wrzesińskim, średzkim, poznańskim, śremskim, gostyńskim, rawickim, krotoszyńskim, jarocińskim, pleszewskim, tureckim, kaliskim, ostrowskim, ostrzeszowskim oraz kępińskim, gdzie obowiązuje drugi stopień ostrzeżenia przed upałami.
Temperatura maksymalna w poniedziałek 15.07 około 30°C, we wtorek 16.07 od 31°C do 33°C. Temperatura minimalna w nocy od 18°C do 19°C - ostrzega IMGW.
Ostrzeżenie obowiązuje dziś od godz. 14.00 do godz. 19.00 dnia jutrzejszego (16 lipca). Natomiast dla powiatów: międzychodzkiego, szamotulskiego, nowotomyskiego, grodziskiego, wolsztyńskiego, kościańskiego i leszczyńskiego wydano pierwszy stopień ostrzeżenia.
Prognozuje się upał. Temperatura maksymalna w dzień około 30°C - informują synoptycy.
O zmianach alertów IMGW będziemy informować na bieżąco.
[AKTUALIZACJA, 16 lipca]
Prócz alertu o upale, cała Wielkopolska została objęta ostrzeżeniem drugiego stopnia przed burzami.
Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu od 35 mm do 50 mm oraz porywy wiatru do 100 km/h. Lokalnie grad - ostrzegają synoptycy.
Alert obowiązuje dziś od godz. 12.00 do 20.00 i może zostać podniesiony do trzeciego - najwyższego - stopnia.
O zmianach będziemy informować na bieżąco.
Dalsza część tekstu pod zdjęciem ↓
ŹRÓDŁO: IMGW (screen)
Czy upały będą towarzyszyły nam przez cały tydzień?
Po upalnym początku tygodnia w Wielkopolsce, kolejne dni zapowiadają się równie gorąco. Pradopodobnie odpoczniemy jednak od gwałtownych burz.
Od środy nad Polskę nasunie się obszar wysokiego ciśnienia i pogoda nieco się uspokoi - prognozują meteorolodzy.
Pod koniec tygodnia upały nie odpuszczą. Będzie ciepło, lecz mogą pojawić się przelotne opady deszczu i burze. Wiatr podczas burz może osiągnąć porywy od 70 km/h do 80 km/h.
Jak zadbać o organizm w czasie upałów?
Wysokie temperatury stanowią szczególne zagrożenie dla dzieci i osób starszych. Ważne jest, aby pamiętać o regularnym nawadnianiu organizmu oraz unikać przebywania na słońcu w najgorętszych godzinach, czyli od 11:00 do 15:00, a nawet do 16:00. Podczas upałów warto przestrzegać następujących zasad:
- kontroluj temperaturę powietrza w swoim domu lub mieszkaniu (max. 32°C w dzień i 24°C w nocy);
- wietrz dom lub mieszkanie, gdy temperatura na zewnątrz jest najniższa;
- zamykaj i zasłaniaj okna, również w klimatyzowanych pomieszczeniach;
- wyłączaj w miarę możliwości sztuczne oświetlenie i urządzenia elektryczne;
- unikaj wychodzenia na zewnątrz w czasie największych upałów;
- unikaj forsownego wysiłku fizycznego;
- spędzaj w miarę możliwości 2 - 3 godziny dziennie w chłodnym miejscu (np. klimatyzowany budynek użyteczności publicznej);
- chłodź organizm (bierz chłodne prysznice, stosuj zimne okłady, noś jasne i przewiewne ubrania i buty oraz nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV);
- nawadniaj organizm (pij duże ilości wody, unikaj alkoholu, jedz warzywa i owoce, takie jak pomidory, pomarańcze, sałaty, ogórki, marchew);
- leki przechowuj w temperaturze poniżej 25 stopni lub w lodówce (należy zapoznać się z instrukcją zamieszczoną na opakowaniu).
ŹRÓDŁO: Ministerstwo Zdrowia
PRZECZYTAJ TAKŻE: Jubileuszowa 10. edycja Powidz Jam Festiwal już w lipcu! Wystąpią Grubson i Pro8l3m
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.