reklama

Wysokość renty alkoholowej podwyższona. Tyle wynosi od marca 2025

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Wysokość renty alkoholowej podwyższona. Tyle wynosi od marca 2025 - Zdjęcie główne

Od marca 2025 renta alkoholowa z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wynosi 1878,91 zł

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościOsoby, które z powodu problemów alkoholowych stały się niezdolne do pracy, mają możliwość ubiegania się o tzw. rentę alkoholową. Wbrew nazwie, przyznawana jest ona na identycznych zasadach jak świadczenie z tytułu każdej innej choroby lub wypadku uniemożliwiającego wykonywanie pracy zarobkowej. Od marca 2025 r. wysokość świadczenia została podniesiona. Zobacz, ile teraz wynosi.
reklama

Nadużywanie alkoholu może prowadzić do poważnych kłopotów zdrowotnych skutkujących niezdolnością do pracy. W takich sytuacjach, po spełnieniu określonych warunków, osoby dotknięte tym problemem mogą ubiegać się o rentę z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Jej wysokość zależy od stopnia niezdolności.

reklama

Komu przysługuje renta alkoholowa?

Osoba uzależniona od alkoholu może otrzymać rentę, jeśli spełni trzy ważne warunki. Po pierwsze, musi udowodnić, że z powodu swojego uzależnienia nie jest w stanie wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Kluczowe jest wykazanie związku przyczynowo-skutkowego między problemem alkoholowym a powstałą niezdolnością do pracy.  Decyzję o tym, czy dana osoba jest niezdolna do pracy, podejmuje lekarz orzecznik ZUS - na podstawie dostarczonej dokumentacji medycznej oraz ewentualnego badania.

Po drugie, trzeba posiadać określony staż ubezpieczeniowy (okresy składkowe i nieskładkowe). Jego długość jest uzależniona od wieku osoby, w którym powstała niezdolność do pracy.

Po trzecie, osoba ubiegająca się o rentę alkoholową nie może mieć stałych dochodów z pracy. Innymi słowy, nie można jednocześnie pobierać renty i regularnie zarabiać pieniędzy.

reklama

Gdzie złożyć wniosek o rentę alkoholową?

Proces ubiegania się o rentę alkoholową rozpoczyna się od zgromadzenia niezbędnej dokumentacji medycznej, opisującej stan zdrowia wnioskodawcy. Następnie należy złożyć wniosek świadczenie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Można to zrobić osobiście, udając się do najbliższej placówki ZUS, lub online - za pośrednictwem Platformy Usług Elektroniczych ZUS.

Po złożeniu wszystkich wymaganych dokumentów, ZUS zweryfikuje, czy wnioskodawca spełnia kryteria przyznania świadczenia. Kluczowa dla decyzji o przyznaniu renty, bądź odmowie jest opinia lekarza orzecznika, który oceni stopień i trwałość niezdolności do pracy. 

Ile wynosi renta alkoholowa w 2025 Roku? Aktualne kwoty

Wysokość renty z tytułu niezdolności do pracy jest uzależniona od stopnia tej niezdolności. Jak podaje ZUS, od 1 marca 2025 roku obowiązują następujące kwoty najniższych świadczeń:

  • renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy (w tym tzw. renta alkoholowa) - 1878,91 zł brutto.
  • renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy (również tzw. renta alkoholowa) - 1409,18 zł brutto.
 

reklama

Warto pamiętać, że ostateczna wysokość przyznanej renty może być wyższa i zależy od indywidualnej sytuacji ubezpieczonego, w tym od jego zarobków i stażu pracy.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo