Reklama

Wataha wilków w gminie Duszniki. Apel do mieszkańców o ostrożność

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Michał Plewa / archiwum rawcz24.pl

Wataha wilków w gminie Duszniki. Apel do mieszkańców o ostrożność - Zdjęcie główne

Wilk sfotografowany na terenie Leśnictwa Dębno (powiat rawicki) | foto Michał Plewa / archiwum rawcz24.pl

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Wilki pojawiły się samych Dusznikach oraz wsi Ceradz Dolny. Urząd gminy apeluje do mieszkańców o ostrożność. - Wilki to zwierzęta bardzo płochliwe, które zazwyczaj unikają kontaktu z ludźmi - uspokajają jednak leśnicy. 

Sygnały o obecności wilków w dwóch miejscowościach gminy Duszniki urzędnicy otrzymali od mieszkańców. 

W gminie Duszniki mieszkańcy widzieli wilki. Gmina ostrzega 

Wobec tego, przedstawiciele gminy apelują do mieszkańców, ale także osób przebywających na terenie Dusznik, o zachowanie szczególnej ostrożności i właściwe zabezpieczanie zwierząt domowych i hodowlanych. 

Ponadto zalecają, by nie spacerować z psami po lesie, zamykać posesje oraz odpowiednio zabezpieczać odpady komunalne tak, aby nie stawały się one pożywieniem dla zwierzyny.

Wilki w Wielkopolsce. Czy należy się ich bać?

Jak podkreślają leśnicy, wilki to zwierzęta bardzo płochliwe, które zazwyczaj unikają kontaktu z ludźmi. Nie musimy się ich bać, ale trzeba zachować stosowny dystans.

Nie należy panikować - podkreślił Maciej Rybacki, leśnicy Leśnictwa Kawcze w rozmowie z portalem rawicz24.pl.

Na obszarze powiatu rawickiego wilki także były widywane, np. w zeszłym roku. 

- Wiemy, że zwierzęta te zamieszkują tereny leśne na Dolnym Śląsku i wędrując po okolicy czasami pojawiają się u nas - głównie w okolicy Leśnictwa Dębno, czyli na obszarach ciągnących się w stronę Trzebosza i Pakówki - wyjaśnił w styczniu 2022 r. na portalu rawicz24.pl Ryszard Szymankiewicz, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Piaski. - Generalnie one w okolicy Góry (woj. dolnośląskie - przyp. red.) bytują już od kilku lat. Nie jest to duża wataha. Wilki jednak sporo wędrują, więc informacje o nich nie są dla nas zaskakujące.

Jeśli ktoś zauważy wilka, o jego obecności może powiadomić na przykład za pomocą specjalnej aplikacji - Monitoring Wilków. Będą to cenne informacje dla pracowników lasów, bo zwierząt tych nie jest wiele i są one pod ochroną. 

Jak się zachować, gdy spotkamy wilka?

Aby uniknąć ewentualnego spotkania z wilkiem, pamiętaj o kilku podstawowych zasadach (źródło: Lasy Państwowe):

  • Nie dokarmiaj wilków.
  • Mieszkając w pobliżu lasu, przetrzymuj odpadki spożywcze w szczelnych pojemnikach z pokrywami.
  • Nie pozostawiaj resztek żywności w koszach na parkingach leśnych, miejscach biwakowych, pod wiatami i w innych miejscach odpoczynku dla turystów.
  • Jeśli dowiesz się, że ktoś przetrzymuje nielegalnie wilka w niewoli, dla dobra swojego i sąsiadów, natychmiast powiadom Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska (tel. 783-925-668) lub leśniczego.
  • Nie pozostawiaj psiej lub kociej karmy na zewnątrz, w miejscach gdzie mogłaby być dostępna dla drapieżników. Może to zwabić wilki w pobliże domostwa. 
  • Jeśli spacerujesz w lesie z psem, prowadź go zawsze na smyczy. Jest to zgodne z obowiązującym prawem, a także zapobiega oddalaniu się psa od właściciela.
  • Jeśli jednak spotkasz w lesie wilka, który podchodzi zbyt blisko (na odległość poniżej 30 m) lub przygląda się zbyt długo i nie czujesz się komfortowo w tej sytuacji, albo też drapieżnik poszczekuje lub warczy na ciebie, unieś ręce i machaj nimi w powietrzu. To rozprzestrzeni twój zapach, sprawi, że twoja sylwetka będzie lepiej widoczna. Pokrzykuj głośno lub zagwiżdż w stronę wilka. To pozwoli mu zorientować się, że ma do czynienia z człowiekiem i, że nie jest mile widziany.
 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy