Sygnały o obecności wilków w dwóch miejscowościach gminy Duszniki urzędnicy otrzymali od mieszkańców.
W gminie Duszniki mieszkańcy widzieli wilki. Gmina ostrzega
Wobec tego, przedstawiciele gminy apelują do mieszkańców, ale także osób przebywających na terenie Dusznik, o zachowanie szczególnej ostrożności i właściwe zabezpieczanie zwierząt domowych i hodowlanych.Ponadto zalecają, by nie spacerować z psami po lesie, zamykać posesje oraz odpowiednio zabezpieczać odpady komunalne tak, aby nie stawały się one pożywieniem dla zwierzyny.
Wilki w Wielkopolsce. Czy należy się ich bać?
Jak podkreślają leśnicy, wilki to zwierzęta bardzo płochliwe, które zazwyczaj unikają kontaktu z ludźmi. Nie musimy się ich bać, ale trzeba zachować stosowny dystans.
Nie należy panikować - podkreślił Maciej Rybacki, leśnicy Leśnictwa Kawcze w rozmowie z portalem rawicz24.pl.
Na obszarze powiatu rawickiego wilki także były widywane, np. w zeszłym roku.
- Wiemy, że zwierzęta te zamieszkują tereny leśne na Dolnym Śląsku i wędrując po okolicy czasami pojawiają się u nas - głównie w okolicy Leśnictwa Dębno, czyli na obszarach ciągnących się w stronę Trzebosza i Pakówki - wyjaśnił w styczniu 2022 r. na portalu rawicz24.pl Ryszard Szymankiewicz, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Piaski. - Generalnie one w okolicy Góry (woj. dolnośląskie - przyp. red.) bytują już od kilku lat. Nie jest to duża wataha. Wilki jednak sporo wędrują, więc informacje o nich nie są dla nas zaskakujące.
Jeśli ktoś zauważy wilka, o jego obecności może powiadomić na przykład za pomocą specjalnej aplikacji - Monitoring Wilków. Będą to cenne informacje dla pracowników lasów, bo zwierząt tych nie jest wiele i są one pod ochroną.
Jak się zachować, gdy spotkamy wilka?
Aby uniknąć ewentualnego spotkania z wilkiem, pamiętaj o kilku podstawowych zasadach (źródło: Lasy Państwowe):
- Nie dokarmiaj wilków.
- Mieszkając w pobliżu lasu, przetrzymuj odpadki spożywcze w szczelnych pojemnikach z pokrywami.
- Nie pozostawiaj resztek żywności w koszach na parkingach leśnych, miejscach biwakowych, pod wiatami i w innych miejscach odpoczynku dla turystów.
- Jeśli dowiesz się, że ktoś przetrzymuje nielegalnie wilka w niewoli, dla dobra swojego i sąsiadów, natychmiast powiadom Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska (tel. 783-925-668) lub leśniczego.
- Nie pozostawiaj psiej lub kociej karmy na zewnątrz, w miejscach gdzie mogłaby być dostępna dla drapieżników. Może to zwabić wilki w pobliże domostwa.
- Jeśli spacerujesz w lesie z psem, prowadź go zawsze na smyczy. Jest to zgodne z obowiązującym prawem, a także zapobiega oddalaniu się psa od właściciela.
- Jeśli jednak spotkasz w lesie wilka, który podchodzi zbyt blisko (na odległość poniżej 30 m) lub przygląda się zbyt długo i nie czujesz się komfortowo w tej sytuacji, albo też drapieżnik poszczekuje lub warczy na ciebie, unieś ręce i machaj nimi w powietrzu. To rozprzestrzeni twój zapach, sprawi, że twoja sylwetka będzie lepiej widoczna. Pokrzykuj głośno lub zagwiżdż w stronę wilka. To pozwoli mu zorientować się, że ma do czynienia z człowiekiem i, że nie jest mile widziany.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.