Z początkiem kwietnia rozpoczęła się wypłaty tzw. „trzynastek” - dodatkowych rocznych świadczeń dla emerytów i rencistów. Pierwsze przelewy - wełdug informacji ZUS - trafiły dziś, 1 kwietnia, na konta odbiorców, a kolejne zostaną zrealizowane zgodnie z harmonogramem. Świadczenie wypłacane jest automatycznie - bez potrzeby składania wniosków.
Komu przysługuje trzynasta emerytura?
Dodatkowe świadczenie przysługuje osobom, które 31 marca miały prawo do długoterminowych świadczeń z ZUS lub KRUS - m.in. emerytom, rencistom i osobom pobierającym świadczenia socjalne.W przypadku renty rodzinnej, „trzynastka” wypłacana jest raz i dzielona między wszystkich uprawnionych.
Z kolei, w przypadku zbiegu prawa do świadczeń (np. emerytury z ZUS i KRUS lub emerytury wypłacanej wraz z rentą wypadkową), osobie uprawnionej przysługuje tylko jedna "trzynastka".
Jeśli świadczenia wypłacane są przez dwa różne organy emerytalno-rentowe, wtedy dodatkowe roczne świadczenie pieniężne wypłaci ZUS - informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Ile wynosi „trzynastka”?
Kwota dodatkowego świadczenia wynosi w tym roku 1878,91 zł brutto. To dokładnie tyle, ile wynosi najniższa emerytura . Od tej kwoty odprowadzane są składka zdrowotna i podatek dochodowy. Warto zaznaczyć, że trzynastka nie podlega egzekucji komorniczej - wierzyciele nie mogą jej zająć.
Terminy wypłaty trzynastej emerytury w kwietniu 2025 roku
ZUS wypłaca „trzynastki” w kilku turach. Pierwsze środki trafiły na konta dziś, 1 kwietnia - otrzymały je osoby z terminem wypłaty przypadającym na pierwszy dzień miesiąca. Kolejne przelewy zaplanowano do:
- 4 kwietnia - dla osób, które świadczenia otrzymują do 6. dnia miesiąca
- 10 kwietnia
- 15 kwietnia
- 18 kwietnia - dla osób, które świadczenia otrzymują 20. dnia miesiąca
Przed Wielkanocą "trzynastkę" mają otrzymać także osoby, dla których termin wypłaty świadczenia przypada 25 kwietnia.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.