reklama

Sprawili, że kobieta może znów chodzić. Wyjątkowa operacja w Poznańskim szpitalu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Specjaliści z miejskiego szpitala im. J. Strusia w Poznaniu, przeprowadzili nowatorską operację wszczepienia endoprotezy. Dzięki temu, pacjentka znów może chodzić.
reklama

Pacjentka używała obluzowanej endoprotezy. Doprowadziło to do poważnego zniszczenia stawu

Operację przeprowadzili lekarze z Oddziału Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu.

- Pacjentka przez wiele lat chodziła, używając obluzowanej endoprotezy. Doprowadziło to do poważnego zniszczenia jej stawu. Lekarze nie mogli jednak po prostu wymienić implantu na nowszy. Ubytek w miednicy był na tyle duży, że standardowa endoproteza nie miałaby na czym się utrzymać - informuje Urząd Miasta Poznania.

Zaprojektowano implant na podstawie modelu 3D miednicy pacjentki

Konieczne było przygotowanie implantu dokładnie dopasowanego do struktury kostnej pacjentki. Na podstawie badań radiologicznych, tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego - stworzono model 3D miednicy kobiety. Na jego podstawie zaprojektowano implant.

- Operacja była bardzo trudna technicznie - mówi prof. dr hab. n. med. Jacek Kaczmarczyk z Oddziału Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu szpitala im. J. Strusia, cytowany przez UM Poznań. - Wymagała szerokiego odsłonięcia, zachowania naczyń, sam implant też miał nietypowe rozmiary. A im jest on większy, tym większe jest ryzyko infekcji. Byliśmy jednak dobrze przygotowani. Pacjentka wyszła już ze szpitala, czuje się dobrze, a co najważniejsze - znów może chodzić.

W ostatnich latach w Polsce wykonano tylko 3 takie zabiegi

Pacjentka, która przeszła operację, była obciążona wieloma chorobami, dlatego trafiła do wielospecjalistycznego szpitala im. J. Strusia.

- Specjaliści z Oddziału Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu Szpitala Miejskiego im. J. Strusia w Poznaniu zakładają rocznie ok. 500 seryjnie produkowanych endoprotez biodra i kolana. Obecnie przeprowadzona nowatorska operacja otwiera możliwości leczenia dla tych pacjentów, dla których wcześniej było ono niedostępne. W ostatnich latach wykonano w Polsce tylko 3 takie zabiegi - czytamy na stronie miasta Poznania. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama