Studenci z Poznania przygotowują się do kolejnego startu w zawodach rakietowych w USA. Zwycięstwo osiągnęli już w 2021 roku, prezentując rakietę HEXA 2, którą aktualnie można oglądać na wystawie w Poznaniu. Tym razem, na zawody wybiorą się z rakietą HEXA 4 - udoskoloną wersją poprzedniczki.
Czym jest PUT Rocketlab?
- PUT Rocketlab to studencka grupa badawcza, która istnieje na Politechnice Poznańskiej od grudnia 2017 roku. Zespół wspierany jest przez pracowników naukowych, a w jego skład wchodzi ok. 70 osób, studiujących na różnych wydziałach i kierunkach uczelni. Łączy ich fascynacja rozwojem technologii kosmicznych - aktualnie pracują nad rakietą, która wystartuje w prestiżowych, międzynarodowych zawodach w USA: Spaceport America Cup - podkreśla poznański magistrat.
Rekrutacja do tej grupy badawczej odbywa się dwa razy w roku.
W 2021 roku poznaniacy zwyciężyli w zawodach rakietowych w USA
Zawody w 2021 roku, ze względu na pandemię odbywały się zdalnie. Studenci z Poznania zajęli wtedy pierwsze miejsce w najtrudniejszej kategorii - "30K Hybrid/Liquid Student Research and Development".
- Sędziowie docenili ich projekt, jakość konstrukcji i strategiczne decyzje podejmowane podczas tworzenia rakiety. Zespół otrzymał również nagrodę za doskonałość techniczną - wyjaśnia Urząs Miasta Poznania.
W zawodach w 2021 roku wzięło udział 75 drużyn z 6 kontynentów. HEXA 2 to zwycięski model rakiety. Można go obejrzeć na wystawie "Nie to niebo" w CK Zamek w Poznaniu.
Studenci przygotowują się do kolejnej edycji zawodów rakietowych
Teraz studenci przygotowują się do kolejnej edycji, która odbędzie się w czerwcu, w USA.
- Nasze koło jest podzielone na kilka sekcji - wyjaśnia Miłosz Wiśniewski z PUT Rocketlab dla UM Poznań. - Zbudowanie rakiety to duże przedsięwzięcie, do którego potrzebni są specjaliści z różnych dziedzin. Jest więc sekcja, która zajmuje się projektowaniem elementów rakiety, jest grupa odpowiedzialna za elektronikę, osobno pracują informatycy. Każda z sekcji spotyka się raz w tygodniu, żeby podsumować pracę i rozdzielić nowe zadania. Każdy poświęca na to tyle czasu, ile może. Nie mamy sztywnych godzin pracy, ale im bliżej zawodów, tym częściej siedzimy po nocach.
Do USA wybiorą się z rakietą HEXA 4, która jest udoskonaloną wersją HEXY 2.
- Studenci zmodyfikowali układ napędowy i strukturę nośną, by uzyskać lepsze osiągi. Wprowadzili też szereg usprawnień elektroniki pokładowej, dzięki czemu mogą zebrać dokładniejsze dane z lotu rakiety, a także utrzymać jej stałe połączenie ze stacją naziemną - czytamy w komunikacie poznańskiego urzędu.
Przeczytaj także: PRL wiecznie żywy. Zobacz, jakie skarby z tamtych czasów zachowały się w polskich domach [GALERIA]
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.