Obecnie w Polsce prawo jazdy kategorii B można uzyskać dopiero po ukończeniu 18. roku życia. Nowe przepisy zakładają jednak, że 17-latkowie również będą mogli prowadzić samochody osobowe, ale pod pewnymi warunkami.
Zmniejszenie wykluczenia komunikacyjnego wśród młodych osób
Ministerstwo Infrastruktury podkreśla, że podobne rozwiązania funkcjonują w innych krajach Unii Europejskiej - takich jak Austria, Estonia, Francja, Dania, Luksemburg, Holandia i Niemcy.Celem zmiany - jak podkreśla resort infrastruktury - jest zwiększenie mobilności młodych osób oraz zmniejszenie problemu wykluczenia komunikacyjnego, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach, gdzie dostęp do transportu publicznego jest ograniczony.
Prawo jazdy od 17 lat. Warunki
Nowelizacja przewiduje, że prawo jazdy wydane 17-latkowi będzie ważne wyłącznie na terytorium Polski.Przez pierwsze pół roku lub do ukończenia 18. roku życia będzie on musiał prowadzić pojazd w obecności osoby dorosłej, która spełnia określone wymagania. Opiekun musi mieć co najmniej 24 lata, posiadać prawo jazdy kategorii B od co najmniej pięciu lat oraz nie posiadać zakazu prowadzenia pojazdów wydanego w ciągu ostatnich pięciu lat. Dodatkowo nie może znajdować się pod wpływem alkoholu ani środków odurzających.
Dwuletni okres próbny dla 17-letnich kierowców
Młodych kierowców obejmie dwuletni okres próbny, który będzie wiązał się z dodatkowymi ograniczeniami. Przez ten czas obowiązywać będzie całkowity zakaz spożywania alkoholu, co oznacza dopuszczalny limit na poziomie 0,0 promila.Kierowca będzie musiał przestrzegać także niższych limitów prędkości:
- 50 km/h w terenie zabudowanym,
- 80 km/h poza obszarem zabudowanym
- 100 km/h na autostradach i drogach ekspresowych dwujezdniowych.
Przez pierwsze dwa lata od uzyskania prawa jazdy nie będzie również mógł pracować jako kierowca w przewozach osób, co oznacza zakaz prowadzenia taksówki czy świadczenia usług transportowych w ramach przewozu okazjonalnego.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.