Reklama

WAŻNE! Od września zmiany w egzaminach na prawo jazdy. Czy będą łatwiejsze?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock

WAŻNE! Od września zmiany w egzaminach na prawo jazdy. Czy będą łatwiejsze? - Zdjęcie główne

Zmiany zasad organizacji kursu na prawo jazdy | foto Adobe Stock

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Ważna informacja dla osób, które mają w planach jesienią podejść do egzaminu na prawo jazdy. Od września zmienią się warunki organizacji egzaminów dla kandydatów na kierowców. Jest rozporządzenie ministra infrastruktury.

Eksperci są zdania, że droga do zdobycia uprawnień do kierowania powinna zostać gruntownie zmieniona. W resorcie infrastruktury przygotowano nowe przepisy, wg których mają odbywać się egzaminy na prawo jazdy. Mają wejść w życie od 6 września. 

Wiemy, że zdanie egzaminów na prawo jazdy nie oznacza, że można od razu wziąć kierownicę w swoję ręce i prowadzić legalnie pojazd silnikowy. Kursanci, którzy pomyślnie przeszli przez egzaminy muszą poczekać aż dokument zostanie wydany i dopiero po odebraniu go w wydziale komunikacji starostwa powiatowego lub urzędu miasta, odpowiedniego do miejsca zameldowania, mogą legalnie poruszać się za kierownicą odpowiedniego do wyrobionej kategorii pojazdu.

 

Zmiany w egzaminach na prawo jazdy. Jak długo oczekiwano na prawo jazdy w 2020 roku?

Na dokument najpopularniejszej z kategorii - B w poprzednim roku trzeba było czekać nawet miesiąc. W styczniu 2020 r. weszły obostrzenia w egzaminowaniu na prawo jazdy. Tłumaczono to koniecznością wzrostu bezpieczeństwa na drogach. Teraz zasady organizacji egzaminu na prawo jazdy są zmieniane – nowości wejdą w życie 6 września.

 

Jakie zmiany nastąpią w egzaminach na prawo jazdy?

Nowe przepisy dotyczące samej organizacji egzaminu na prawo jazdy zawarte zostały w rozporządzeniu ministra infrastruktury z dnia 2 sierpnia.

 

Co się zmieni?

- nastąpi  skrócenie przerw między kolejnymi egzaminami z 50 do 45 minut, po której może być egzaminatorowi przydzielona kolejna osoba egzaminowana. Rozwiązanie to dotyczy egzaminu na prawo jazdy kategorii B1 i  B;

- jeśli egzamin się nie odbył, nie wlicza się go do liczby egzaminów, które danego dnia może przeprowadzić egzaminator.

- po trzecie, w rozporządzeniu można przeczytać również, że "w przypadku osoby z udokumentowaną opinią poradni psychologiczno-pedagogicznej dysleksją dopuszcza się przygotowanie dla tej osoby przez ośrodek egzaminowania indywidualnego egzaminu w zakresie części teoretycznej".

- kolejna zmiana - starosta dostanie informację o instruktorach i podmiotach prowadzących szkolenia – z wyszczególnieniem wariantu pierwszego podejścia do egzaminu

 

Nie wszystkie zmiany w egzaminach na prawo jazdy mogą się podobać kursantom

Zmianie, jak wynika z informacji podawanych na portalu pomot.pl, ulegnie także kwestia, która niekoniecznie musi się podobać zdającym. Sprawa dotyczy nowych przepisów ruchu drogowego, które obowiązują od paru miesięcy. To coś, co muszą mieć na uwadze nie tylko kierowcy, lecz także kursanci, których czeka egzamin na prawo jazdy. Jedna pomyłka może ich słono kosztować. Na uwagę kursantów w szczególności zasługuje przepis, który wszedł w życie 1 czerwca. Według nowych reguł pieszy ma pierwszeństwo jeszcze przed przejściem dla pieszych, nie zaś dopiero na "zebrze".

 

Właśnie zagadnienie „nieustąpienia pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu lub będącemu na oznakowanym przejściu dla pieszych" zostało wpisane do zadań egzaminacyjnych stosowanych na egzaminie państwowym.

– Wprowadzanie sztywnych zapisów paraliżuje egzaminy – stwierdza Marek Staszczyk, prezes zarządu Krajowego Stowarzyszenia Dyrektorów Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego,

wypowiadajac się do ogólnopolskich mediów. .

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy