Eksperci są zdania, że droga do zdobycia uprawnień do kierowania powinna zostać gruntownie zmieniona. W resorcie infrastruktury przygotowano nowe przepisy, wg których mają odbywać się egzaminy na prawo jazdy. Mają wejść w życie od 6 września.
Wiemy, że zdanie egzaminów na prawo jazdy nie oznacza, że można od razu wziąć kierownicę w swoję ręce i prowadzić legalnie pojazd silnikowy. Kursanci, którzy pomyślnie przeszli przez egzaminy muszą poczekać aż dokument zostanie wydany i dopiero po odebraniu go w wydziale komunikacji starostwa powiatowego lub urzędu miasta, odpowiedniego do miejsca zameldowania, mogą legalnie poruszać się za kierownicą odpowiedniego do wyrobionej kategorii pojazdu.
Zmiany w egzaminach na prawo jazdy. Jak długo oczekiwano na prawo jazdy w 2020 roku?
Na dokument najpopularniejszej z kategorii - B w poprzednim roku trzeba było czekać nawet miesiąc. W styczniu 2020 r. weszły obostrzenia w egzaminowaniu na prawo jazdy. Tłumaczono to koniecznością wzrostu bezpieczeństwa na drogach. Teraz zasady organizacji egzaminu na prawo jazdy są zmieniane – nowości wejdą w życie 6 września.
Jakie zmiany nastąpią w egzaminach na prawo jazdy?
Nowe przepisy dotyczące samej organizacji egzaminu na prawo jazdy zawarte zostały w rozporządzeniu ministra infrastruktury z dnia 2 sierpnia.
Co się zmieni?
- nastąpi skrócenie przerw między kolejnymi egzaminami z 50 do 45 minut, po której może być egzaminatorowi przydzielona kolejna osoba egzaminowana. Rozwiązanie to dotyczy egzaminu na prawo jazdy kategorii B1 i B;
- jeśli egzamin się nie odbył, nie wlicza się go do liczby egzaminów, które danego dnia może przeprowadzić egzaminator.
- po trzecie, w rozporządzeniu można przeczytać również, że "w przypadku osoby z udokumentowaną opinią poradni psychologiczno-pedagogicznej dysleksją dopuszcza się przygotowanie dla tej osoby przez ośrodek egzaminowania indywidualnego egzaminu w zakresie części teoretycznej".
- kolejna zmiana - starosta dostanie informację o instruktorach i podmiotach prowadzących szkolenia – z wyszczególnieniem wariantu pierwszego podejścia do egzaminu
Nie wszystkie zmiany w egzaminach na prawo jazdy mogą się podobać kursantom
Zmianie, jak wynika z informacji podawanych na portalu pomot.pl, ulegnie także kwestia, która niekoniecznie musi się podobać zdającym. Sprawa dotyczy nowych przepisów ruchu drogowego, które obowiązują od paru miesięcy. To coś, co muszą mieć na uwadze nie tylko kierowcy, lecz także kursanci, których czeka egzamin na prawo jazdy. Jedna pomyłka może ich słono kosztować. Na uwagę kursantów w szczególności zasługuje przepis, który wszedł w życie 1 czerwca. Według nowych reguł pieszy ma pierwszeństwo jeszcze przed przejściem dla pieszych, nie zaś dopiero na "zebrze".
Właśnie zagadnienie „nieustąpienia pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu lub będącemu na oznakowanym przejściu dla pieszych" zostało wpisane do zadań egzaminacyjnych stosowanych na egzaminie państwowym.
– Wprowadzanie sztywnych zapisów paraliżuje egzaminy – stwierdza Marek Staszczyk, prezes zarządu Krajowego Stowarzyszenia Dyrektorów Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego,
wypowiadajac się do ogólnopolskich mediów. .
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.