Poznań jest pierwszym samorządem w Polsce, który wspiera w taki sposób chorych onkologicznie. Program po raz pierwszy wystartował w 2021 roku i trwa do teraz. Skorzystało już 31 osób.
- Te dane pokazują, że nasz program jest potrzebny - podkreśla Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Już od 2017 r. dofinansowujemy zabiegi in vitro, pomoc osobom chorym onkologicznie była naturalnym kolejnym krokiem. Zwłaszcza, że problem jest poważny, ponieważ leczenie nowotworów może prowadzić do trwałej niepłodności.
Czym dokładnie jest program zabezpieczenia płodności?
Zabezpiecznie płodności polega na pobraniu komórek rozrodczych i ich kriokonserwacji.
- Oznacza to, że będą one poddane specjalnym płynom, a następnie zamrożone i przechowywane w ciekłym azocie lub w jego oparach,w temperaturze poniżej minus 150 stopni Celsjusza. Tak zabezpieczone komórki przechowywane będą w bankach komórek rozrodczych (na zasadach określonych przez polskie prawo) - podaje Urząd Miasta Poznania.
Uczestnicy programu mają otrzymać dofinansowanie do kwalifikacji medycznej i diagnostycznej. Oprócz tego, otrzymają także prawo do przechowywania materiału biologicznego przez 24 miesiące. To bardzo istotne dla osób chorych onkologicznie, które chcą mieć dzieci, ale choroba może im w tym przeszkodzić.
- Niektóre przyjmowane podczas chemio- i radioterapii leki mogą powodować uszkodzenia jajników, zaburzenia hormonalne, a w przypadku ciąży wpływać na rozwój płodu i zwiększać ryzyko wad rozwojowych dziecka. Szacuje się, że tylko u około 30% pacjentek onkologicznych czynności jajników powracają po zakończeniu chemioterapii. Młodzi pacjenci wskazują, że utrata płodności jest dla nich jednym z kluczowych problemów zdrowotnych, wiążących się z chorobą nowotworową - wyjaśnia Urząd Miasta Poznania.
Kto będzie mógł uzyskać wsparcie?
Udział w nowej edycji programu będą mogli wziąć udział kobiety i mężczyźni, którzy - jak podaje Urząd Miasta Poznania - spełniają następujące kryteria:
- mieszkają na terenie Poznania przez minimum 12 miesięcy przed dniem składania wniosku o dofinansowanie procedury;
- są w wieku 18-40 lat wg rocznika urodzenia;
- mają potwierdzoną na podstawie dokumentacji medycznej chorobę nowotworową i zdiagnozowane ryzyko utraty płodności, zgodnie z rekomendacjami i standardami praktyki lekarskiej;
- spełniają ustawowe warunki kwalifikacji i podjęcia leczenia niepłodności metodą zabezpieczenia płodności na przyszłość;
- składają zeznanie podatkowe lub deklarację podatkową i rozliczają się we właściwym dla Miasta Poznania urzędzie skarbowym.
Jak będzie przebiegać procedura zabezpieczenia płodności w Poznaniu?
Pierwszem krokiem będzie zgłoszenie się do programu. Jednak szczegółowe informacje zostaną podane wkrótce.
- Chętni będą też musieli przejść kwalifikację medyczną oraz konieczne badania. Jeśli ich wyniki będą odpowiednie,materiał biologiczny zostanie pobrany, zabezpieczony i umieszczony w banku komórek - tłumaczy UM Poznań.
Na realizację programu Miasto planuje przeznaczyć ponad milion zł w ciągu ponad 3 lat.
Szczegółowe informacje na temat programu oraz telefony kontaktowe dostępne są na stronie pod linkiem: poznan.pl/zdrowie
Przeczytaj także: Nowe połączenia z lotniska w Poznaniu. Już od października
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.