Reklama

Powstanie 1.600 mieszkań? Samorządy z Wielkopolski łączą siły

Opublikowano: śr, 28 kwi 2021 08:48
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Czternaście samorządów - z Wielkopolski i województwa lubuskiego - wraz z przedstawicielami rządu zainaugurowało pierwszą w Polsce zachodniej Społeczną Inicjatywę Mieszkaniową. W planie jest budowa 1.600 mieszkań.

Czempiń, Gniezno, Kalisz, Kępno, Konin, Oborniki, Powidz, Pobiedziska, Środa Wielkopolska oraz lubuskie Kargowa, Międzyrzecz, Słubice, Strzelce Krajeńskie i Świebodzin - to czternaście samorządów - w województw wielkopolskiego i lubuskiego - które wraz z Krajowym Zasobem Nieruchomości postanowiły założyć SIM "KZN - Zachodni".

Powstała Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa "KZN - Zachodni" sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu

Pierwsza w Polsce zachodniej Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa zainaugurowała właśnie swoją działalność. Tworzą ją Krajowy Zasób Nieruchomości z czternastoma samorządami z Wielkopolski i województwa lubuskiego.

Dzięki rządowo-samorządowej inicjatywie, szacuje się budowę nawet 1.600 mieszkań w systemie domów wielorodzinnych. Inicjatywę zainaugurowano podczas prezentacji w Poznań Congress Center.

- Samorządy łączą siły z agendami rządowymi w budowaniu dostępnych mieszkań. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii pilotuje nowy program: Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe (SIM) - spółki, które w porozumieniu z samorządem budują i wynajmują mieszkania z przystępnym czynszem. Na wsparcie gmin zakładających SIM, w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa (RFRM), przewidziano w sumie półtora miliarda złotych. Środki te będą wydatkowane w latach 2020-2022 - informują przedstawiciele wojewody wielkopolskiego.

Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa "KZN - Zachodni" sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu

W wydarzeniu inaugurującym działalność pierwszej spółki SIM na zachodzie Polski uczestniczył wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin, wiceministrowie rozwoju Anna Kornecka i Grzegorz Piechowiak, prezes KZN Bartłomiej Druziński, jego zastępca Jarosław Pucek, samorządowcy z dziewięciu wielkopolskich oraz pięciu gmin w województwie lubuskim.

Wielkopolski i lubuskie gminy tworzące spółkę wniosą do niej grunty oraz środki w wysokości 3 milionów złotych każda (łącznie 42 miliony złotych). Fundusze te pochodzą z powołanego na początku roku RFRM i służą sfinansowaniu części lub całości wydatków gminy na objęcie udziałów w tworzonej spółce. KZN już wyposażył ją w grunty - wniósł aportem czterohektarową działkę w Kaliszu, wycenioną na ponad 9 milionów złotych. W drugiej połowie maja KZN planuje wnieść do spółki kolejne trzy działki - w Strzelcach Krajeńskich, Powidzu i Międzyrzeczu; potem - kolejne.

Według prognoz, symboliczne wbicie pierwszej łopaty powinno odbyć się w drugiej połowie 2022 roku.

Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa "KZN - Zachodni" sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu

- Najbardziej zaawansowane prace w przygotowaniach do rozpoczęcia inwestycji mają Kępno i Gniezno. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pierwsze klucze zostaną wręczone najemcom pod koniec 2024 roku - szacuje KZN.

- Zadaniem rządu jest zapewnić odpowiednie przepisy i wsparcie finansowe. Na tych właśnie założeniach oparte są SIM, które są spółkami realizującymi ideę budownictwa społecznego. Ich zadaniem jest budowa mieszkań na wynajem z umiarkowanym czynszem - powiedział w Poznaniu wicepremier Jarosław Gowin.

- Czego potrzebujemy, aby wyjść naprzeciw mieszkaniowym potrzebom polskich rodzin o średnich dochodach? Odpowiedź jest prosta, to jest odpowiedź, która dotyczy nie tylko mieszkalnictwa: potrzebujmy dobrej współpracy rządu i samorządu - zaznaczył wicepremier.

- Przez 10 lat byłem burmistrzem niewielkiej gminy miejskiej Obrzycko. Z własnego doświadczenia wiem najlepiej, jaki potencjał drzemie w samorządach. Wystarczy tylko zaprosić je do współpracy - podkreślił wicewojewoda wielkopolski Maciej Bieniek.

I zaakcentował:

- Przez ostatnie miesiące spotykałem się z włodarzami gmin Wielkopolski. W trakcie rozmów dyskutowaliśmy między innymi o SIM. Samorządowcy mówili, że ten program, pierwszy raz od ponad 30 lat, może się udać. Powiem przekornie - ten program nie "może się udać". On na pewno się uda.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy