W poniedziałek (19 kwietnia) do 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu-Krzesinach i 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku przyleciały 24 amerykańskie samoloty wchodzące w skład Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych.
- Są to samoloty przewagi powietrznej F-15C/D Eagle i wielozadaniowych F-15E Strike Eagle z 492. Eskadry 48. Skrzydła Myśliwskiego USAF z brytyjskiej bazy RAF Lakenheath i cztery samoloty wielozadaniowe F-16CM Block 50 z 480. Eskadry 52. Skrzydła Myśliwskiego USAF z niemieckiej bazy Spangdahlem - mówi Wojciech Lubiński, fotograf, który zajmuje się fotografią lotniczą.
Samoloty przyleciały w ramach kolejnej amerykańskiej rotacji Aviation Detachment Rotation 21-2 (Av-Det). Jest to jedna z największych rotacji, a amerykańscy lotnicy stacjonują w bazach w Krzesinach oraz Łasku. W ćwiczeniach będą udoskonalać między innymi współdziałanie z polskimi wojskami lądowymi.
Samoloty w Krzesinach i w Łasku
Ministerstwo Obrony Narodowej przekazał, że na każde z dwóch lotnisk - w Łasku oraz Krzesinach przyleciało po 10 samolotów F-15 i po 2 maszyny F-16. Łącznie w Polsce wylądowały 24 samoloty. Część z nich odleciała dzisiaj (23 kwietnia), a reszta pozostanie u nas do końca miesiąca.
Co ciekawe, jedna z maszyn USAF na kadłubie ma dwie zielone gwiazdki. Co to oznacza?
- Wśród maszyn USAF goszczących w 31. Bazie w Krzesinach są wyjątkowe egzemplarze, jak ten o numerze 84-019 noszący na boku pod kabiną dwa symbole zestrzeleń z okresu wojny o wyzwolenie Kuwejtu. Celami okazały się dwa samoloty szturmowe Suchoj Su-25 - tłumaczy Wojciech.
Amerykańskie samoloty w Polsce - jak wyglądają ćwiczenia?
Treningi rozpoczynają się od przygotowania naziemnego, a w kolejnym etapie piloci wzbijają się w powietrze. Lotnicy codziennie będą wykonywać dwie misje powietrzne o różnym stopniu trudności. Zadania zaplanowano w taki sposób, aby poziom trudności wykonywanych zadań z każdym dniem się zwiększał. - Polskie i amerykańskie F-16 oraz F-15 będą w powietrzu współdziałać także z naszymi samolotami MiG-29. - Samoloty starują z baz w Krzesinach i w Łasku. Samoloty lecą w strefę ćwiczeń, gdzie wykonują wcześniej zaplanowane zadania treningowe a następnie wracają do swoich baz - dodaje fotograf, Wojciech Lubiński.
Ćwiczenia Aviation Detachment
Polsko-amerykańskie ćwiczenia Aviation Detachment odbywają się w Polsce kilka razy w roku. To efekt postanowienia, które dziesięć lat temu podpisali przedstawiciele obu państw. Od 2012 roku w Polsce regularnie ćwiczą piloci zarówno myśliwców, jak i samolotów transportowych (ci ostatni najczęściej w Powidzu). Poprzednia zmiana Av-Det z udziałem samolotów myśliwskich odbyła się w sierpniu ubiegłego roku.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.