Reklama

Inflacja już 6,8 procent. Ceny szaleją. Czy grozi nam kryzys?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: adobe stock

Inflacja już 6,8 procent. Ceny szaleją. Czy grozi nam kryzys? - Zdjęcie główne

chleb | foto adobe stock

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Ceny towarów i usług w tym miesiącu poszybowały o 6,8 proc. w stosunku do października ubiegłego roku. Ceny wzrastają od wakacji, a we wrześniu wzrost wynosił 5,9 proc.

Inflacja szybko rośnie. Czeka nas fala potężnych podwyżek cen. Jeśli tak dalej pójdzie, niedługo przekroczy 7 proc., a do końca tego roku może być nawet 8 proc. Tak wysokiej inflacji nie było od 20 lat.

Inflacja rośnie. Co to oznacza?

Inflacja, czyli wzrost cen ma negatywne skutki zwłaszcza dla gospodarstw domowych. Powoduje ona spadek realnej wartości pieniędzy i naszych oszczędności. Za dotychczasową wypłatę możemy kupić znacznie mniej. Inflacja powoduje też utrudnienia w działalności wielu firm prywatnych, między innymi ograniczenie produkcji. Wysokie ceny i braki towarów mają z kolei wpływ na podrożenie usług.

Drożeje dosłownie wszystko!

Najwięcej podrożały paliwa (o 33,9 proc. w stosunku do zeszłego roku). Gaz, prąd i opał zdrożały już o 10,2 proc. rok do roku. Tylko ww wrześniu poszły w górę o 7,3 proc. To też jest rekordem na przestrzeni wielu lat. Żywność zdrożała we wrześniu o 4,5 proc. 

Tymczasem rząd podnosi podatki

W 2021 roku rząd podwyższył aż 8 podatków i opłat. W górę, i to trzykrotnie poszły taryfy gazu dla gospodarstw domowych, wzrosły też opłaty za prąd.

Wprowadzono również nowe daniny, np. podatek "od małpek ", czy "cukrowy" Nowością jest też podatek "mocowy" doliczany do rachunków za energię elektryczną.

Lepiej nie będzie

Od nowego roku rząd zapowiada kolejne podwyżki. Po raz kolejny mają wzrosnąć rachunki za gaz i prąd, w górę idą także ceny paliw.   Przedsiębiorcy prowadzący własne firmy zapłacą w ramach Polskiego Ładu wyższe podatki i składki ZUS. Oznacza to dalszy wzrost cen wyprodukowanych przez nich towarów i oferowanych usług.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy