Reklama

Ciepło z wnętrza ziemi. Trwa budowa ciepłowni geotermalnej w Koninie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: MPEC Konin

Ciepło z wnętrza ziemi. Trwa budowa ciepłowni geotermalnej w Koninie - Zdjęcie główne

Trwa budowa ciepłowni geotermalnej w Koninie | foto MPEC Konin

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W lipcu tego roku ma zakończyć się budowa ciepłowni geotermalnej w Koninie. Będzie to jedna z trzech instalacji dostarczających ciepło mieszkańcom, opartych na odnawialnych źródłach energii.

Trwająca od 2021 roku budowa ciepłowni geotermalnej w Koninie pochłonie ponad 66 mln zł, z czego 26,3 mln zł finansuje Unia Europejska. 

Do gorących źródeł na wyspie Pociejowo dokopano się 8 lat temu

Zakład, wykorzystujący do produkcji ciepła źródła geotermalne, powstaje wyspie Pociejewo. Leży ona pomiędzy przedwojennym Starym Koninem i nowym miastem - powstałym w wyniku budowy kopalń, elektrowni i huty aluminium. 

Do gorących źródeł o rekordowej temperaturze 97,5 st. Celsjusza dokopano się tam osiem lat temu, na głębokości 2.600 m - informuje koniński magistrat.

Budowa ciepłowni geotermalnej w Koninie ma się zakończyć w lipcu 

Budowa ma się zakończyć w lipcu. W kolejnych miesiącach zaplanowano rozruch zakładu, po czym ciepło z geotermii popłynie do miejskiego systemu ciepłowniczego.

Moc zainstalowana ciepłowni wynosić będzie 8,1 MWt, a planowana roczna produkcja energii cieplnej blisko 159 tys. GJ. To oznacza, że dzięki ukrytym głęboko w ziemi pokładom gorących źródeł wody, zimą geotermia wyprodukuje ponad 10% potrzebnego ciepła dla miasta, latem natomiast wspierać będzie system podgrzewania wody w Koninie - przekazuje urząd miasta. 

W powstającym obiekcie prowadzone są już prace instalacyjne. Natomiast, na zewnątrz - trwa porządkowanie i utwardzanie terenu. Planuje się także urządzenie obszarów zielonych oraz budowę dróg i placów. 

Obecnie z placu budowy zniknęła tzw. mała wiertnia, której zadaniem było sprawdzenie i czyszczenie otworu GT-1, do którego nie zaglądano od blisko 8 lat. Cały proces zakończył się powodzeniem, a więc do wykonania pozostała finalna część odwiertu GT-3 i symboliczne połączenie otworów w układzie technologicznym - informuje w komunikacie prezes konińskiej spółki - Sławomir Lorek.

Budowa ciepłowni geotermalnej w Koninie (Fot. Urząd Miasta Konina)

Ciepłownia geotermalna będzie trzecim źródłem energii z OZE w Koninie 

Ciepłownia geotermalna - jak podkreśla Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej - Konin - będzie trzecim strumieniem pozyskiwania energii cieplnej ze źródeł odnawialnych w mieście. 

Jesteśmy jednym z nielicznych samorządów w kraju dostarczających ciepło dla mieszkańców niemal wyłącznie z ekologicznych źródeł energii, czyli - póki co - z biomasy i odpadów, a niedługo dojdzie do tego jeszcze nasze źródło geotermalne - komentuje Sławomir Lorek.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy