USG aorty brzusznej wykonuje się głównie przy podejrzeniu tętniaka aorty i zmian miażdżycowych. U mężczyzn tętniak występuje znacznie częściej niż u kobiet, a prawdopodobieństwo jego występowania rośnie wraz z wiekiem.
Pęknięcie tętniaka aorty stanowi zagrożenie życia. Warto się badać
Warto wyjaśnić, że aorta to największa tętnica w organizmie człowieka, dzięki której krew płynie do kończyn górnych i dolnych, przewodu pokarmowego, nerek i wszystkich tkanek naszego ciała.U większości osób tętniak aorty nie daje żadnych objawów i bardzo często jest wykrywany przypadkowo, podczas innych badań medycznych. Pęknięty - stanowi bezpośrednie zagrożenie życia. Wczesne rozpoznanie oraz właściwa opieka medyczna mogą uratować życie.
Przebadano 8 tysięcy pacjentów. U ponad 170 stwierdzono tętniaka aorty
Tylko w lutym w programie w Poznaniu przebadano ponad 100 mężczyzn. Łącznie, od początku jego istnienia, badanie wykonano u ponad 8 tysięcy pacjentów.
- U ponad 170 z nich stwierdzono tętniaka i przeprowadzono dalszą diagnostykę - czyli angiografię w rezonansie oraz konsultację lekarza specjalisty chirurga naczyniowego - twórcy projektu, prof. Grzegorza Oszkinisa. Pacjentów objęto też dalszą, bezpłatną opieką ambulatoryjną w poradni Arterieart w Poznaniu - podaje Urząd Miasta Poznania.
Gdzie odbywają się badania i jak się zapisać?
Badania odbywają się we wszystkich miastach powiatowych województwa wielkopolskiego - także w Poznaniu.By się na nie zapisać, należy zadzwonić pod numer telefonu 503 075 095 lub wysłać maila pod adres: zdrowaaorta@arterieart.com (w mailu należy podać imię, nazwisko, numer telefonu, PESEL oraz miasto).
W Poznaniu badania będą przeprowadzane raz w miesiącu. Najbliższe z nich odbędzie się 21 marca, a kolejne - 25 kwietnia. Diagnostyka odbywa się w Centrum Medycznym Arterieart przy ul. Rakoniewickiej 23A.
Przeczytaj także: Jak wygląda sytuacja z COVID-19 w Wielkopolsce i poszczególnych powiatach? Sprawdź
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.