reklama

Jak psychologia może pomóc znosić wspólną izolację?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: zdjęcie partnera

Jak psychologia może pomóc znosić wspólną izolację? - Zdjęcie główne

foto zdjęcie partnera

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Promowane Czas, kiedy wszyscy znajdują się w domu - czy to z powodu pracy w trybie home office, nauczania zdalnego, czy przymusowej kwarantanny może być trudny z wielu powodów. Często towarzyszy nam stres związany ze znalezieniem się w nowej sytuacji oraz koniecznością stosowania różnych ograniczeń. Innym aspektem jest także próba dla naszych relacji z domownikami.
reklama

Zwykle sami radzimy sobie z codziennym stresem czy problemami w relacjach. Jeśli jednak czujesz, że negatywne emocje, stres, konflikty czy inne trudności zaczynają Cię przytłaczać, warto sięgnąć po profesjonalną pomoc psychologa lub psychoterapeuty, który pomoże uporządkować myśli i uporać się z problemami. Specjalistów możesz znaleźć między innymi na stronie Ośrodka Pomarańczowe Ja w Poznaniu

Izolacja to wyzwanie 

Sytuacja związana z koniecznością pracy i nauki w domu zmusza nas do zmiany codziennych przyzwyczajeń i dostosowania się do nowych wyzwań. Mogą być nimi trudne emocje i stres związany z sytuacją pandemii i jej konsekwencjami, ale również dla niektórych - trudność w uregulowaniu rytmu dnia i wykonywania zwykłych obowiązków, zwłaszcza pogodzenie obowiązków domowych i zawodowych w tej samej przestrzeni, w której znajdują się także inni domownicy. 

Zdaje się, że również Ci inni mogą stanowić wyzwanie – podtrzymywanie relacji z osobami, z którymi mieszkamy w tych okolicznościach może wymagać od nas dużej elastyczności, gdyż teraz relacje te znalazły się w nowych okolicznościach. 

Wcześniej widywaliśmy się tylko przez część dnia, resztę godzin spędzając poza domem, wykonując swoje obowiązki związane z zawodem czy edukacją. Obecnie, gdy wiele osób przebywa w domach, intensywność kontaktu jest większa, a co za tym idzie – inaczej doświadczamy relacji, które dotąd wydawały nam się dobrze znane i stabilne. 

Izolacja - próba dla relacji 

 

To, jak relacje będą układały się w czasie izolacji w dużej mierze zależy od tego, jak wyglądały one jeszcze przed jej wystąpieniem oraz jakie cechy psychologiczne i potrzeby posiadają osoby, które je tworzą.  

Przebywanie ze sobą przez całą dobę, 7 dni w tygodniu intensyfikuje kontakt, a wraz z nim mogą wyjść na światło dzienne zarówno dobre, silne strony relacji jak i nierozwiązane problemy czy konflikty, od których do tej pory udawało się odwracać wzrok.  

Kolejnym wyzwaniem jest oczywiście pojawienie się nowych okoliczności zewnętrznych, do których domownicy muszą się dopasować. To z punktu wyjścia już angażuje ich energię i cierpliwość, często będąc źródłem stresu – godzenie obowiązków domowych z zawodowymi w jednym czasie i miejscu, odrabianie lekcji, gdy jednocześnie inni domownicy zachowują się głośno to tylko przykłady z pozoru drobnych spraw, które mogą być źródłem dyskomfortu i stanowić wyzwanie nie tylko dla codziennych zajęć, ale także dla domowych stosunków. 

Izolacja – szansa na rozwój relacji? 

Wydaje się więc, że domowa izolacja to czas trudny dla wielu relacji.  Nie należy jednak postrzegać tych okoliczności wyłącznie przez czarne okulary. Choć nie jest to łatwe, realia związane z częstszym kontaktem mogą zmotywować nas do rozwinięcia siebie oraz relacji z domownikami. Są to przecież nowe okoliczności, do których trzeba się jak najlepiej dostosować, a każda tego rodzaju zmiana wymaga rozwoju.  

Aby porozumieć się w sprawie domowych obowiązków potrzebna jest komunikacja i ustalenie nowej, akceptowalnej dla wszystkich rutyny (jest to więc sztuka budowania kompromisów). Pojawiające się problemy i trudne emocje w relacjach mogą być cenną informacją o tym, że w relacji coś wymaga zrozumienia i naprawy. Interesujące również może być obserwowanie samego siebie w reakcji na tak intensywną i ciągłą obecność innych osób - jak długo mogę przebywać z innymi, nie czując się jednocześnie wyczerpany, nie pragnąc zostać sam, w zaciszu własnego pokoju, we własnej przestrzeni, w ciszy, sam na sam z własnymi myślami? Na ile potrafię uszanować potrzebę zarówno bliskości jak i samotności w sobie i w innych ludziach? 

 

Sięgaj po pomoc 

Każdy z nas ma swój indywidualny zestaw tzw. psychologicznych zasobów, czyli mocnych stron, które pomagają nam radzić sobie z trudnościami, takimi jak izolacja, stres czy problemy w relacjach. Czasem jednak zdarza się, że problemy, które spotykamy na drodze przerastają nasze aktualne możliwości poradzenia sobie. Wówczas jednym z najlepszych ruchów jest sięgnięcie po pomoc – na przykład do osoby profesjonalnie zajmującej się funkcjonowaniem psychicznym i relacjami – psychologa lub psychoterapeuty. Specjalista może pomóc zrozumieć spotykające nas wyzwania oraz przyczyny sprawiające, że trudności wydają się nas przytłaczać oraz znaleźć sposoby poradzenia sobie z okolicznościami, w których się znaleźliśmy. W obecnych czasów wielu specjalistów zdrowia psychicznego udziela również pomocy w charakterze zdalnym – na przykład za pomocą wideorozmów.

Ośrodek Psychoterapii i Pomocy Psychologicznej “Pomarańczowe Ja”
ul. Czajcza 2A/13
61-546 Poznań

Telefon: 608 240 260
WWW: terapiapoznan.pl

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama