Reklama

Parada planet. Niesamowite zjawisko na niebie. Kiedy będzie można zobaczyć?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Parada planet. Niesamowite zjawisko na niebie. Kiedy będzie można zobaczyć? - Zdjęcie główne

Zdjęcie poglądowe | foto Pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i Świat Niesamowite zjawisko na wieczornym niebie. Dokładnie 5 planet ułoży się na firmamencie w jednej linii. Będzie można próbować je dostrzec już dziś.

Czym jest parada planet?

Zjawisko zwane przez atronomów paradą planet - to po prostu ich ułożenie na niebie w jednej linii. Tym razem w takiej konfiguracji będzie można zaobserwować: Merkurego, Wenus, Marsa, Jowisza i Urana.

Zjawisko rozpocznie się dziś (28 marca) wieczorem. W takim ułożeniu - które astronomom przypomina naszyjnik z pereł - planety pozostaną kilka kolejnych nocy. 

Czy parada planet będzie widoczna gołym okiem?

Ułożenie planet na nieboskłonie w jednej linii będzie można zaobserwować gołym okiem. Jednak, by widzieć lepiej, warto wybrać się za miasto. Badacze informują, że zjawiska najlepiej wypatrywać w okolicach zachodu słońca.

W naszym kraju najlepsza pora, by spojrzeć dziś w niebo będzie po godzinie 19:00. Wzrok powinniśmy skierować na zachód. Gołym okiem bez problemu powinniśmy zobaczyć Wenus oraz Marsa. Innych planet możemy nie dostrzec bez użycia teleskopu.

Co ciekawe, takie zjawisko, jak parada planet pojawia się raz na kilka lat. W czerwcu minionego roku w jednej linii ułożyły się: Merkury, Wenus, Mars, Jowisz i Saturn.

Na początku marca mogliśmy zobaczyć koniunkcję Jowisza i Wenus

Warto przypomnieć, że niedawno - 1 marca - mogliśmy obserwować koniunkcję Jowisza i Wenus. Pogoda w tym dniu sprzyjała, więc obie jasno świecące planety - ułożone bardzo blisko siebie, w jednej linii - można było bez trudu dostrzeć na wieczornym niebie. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy