Reklama

Zielona kometa coraz bliżej Ziemi. Rawiczaninowi udało się zrobić zdjęcie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Kamil Kiałka

Zielona kometa coraz bliżej Ziemi. Rawiczaninowi udało się zrobić zdjęcie - Zdjęcie główne

Zielona kometa (C/2022 E3) wypatrzona pod Rawiczem | foto Kamil Kiałka

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Już za kilka dni nadarzy się okazja, by zobaczyć zieloną kometę C/2022 E3. Warto obserwować niebo, bowiem kolejny raz kometa zbliży się do Ziemi dopiero za 50 tysięcy lat!

Obecnie kometa znajduje się około 52 miliony kilometrów od Ziemi. Kiedy będzie widoczna nad Polską?

Kometa będzie najjaśniejszym punktem na niebie

Astronomowie twierdzą, że kometa będzie "najjaśniejszym punktem na niebie". Są przekonani, że będzie to niezwykły widok. Zaznaczają także, że kolejna okazja, by zobaczyć kometę nad Polską, będzie możliwa za około 50 tysięcy lat. 
- Ostatni raz kometa minęła Ziemię w okresie górnego paleolitu, kiedy neandertalczycy nadal wędrowali po Ziemi. Ten "rzadki gość" dostarczy nam "informacji o tym, co skrywa Układ Słoneczny daleko poza odkrytymi przez nas planetami" - wyjaśniał Thomas Prince, profesor fizyki w California Institute of Technology.

Jak obserwować zieloną kometę C/2022 E3 (ZTF)?

Aktualnie kometa widoczna jest w gwiazdozbiorze Małej Niedźwiedzicy. Obiekt pojawia się wieczorem po północnej stronie nieba, a w dalszej części nocy wznosi się wyżej nad horyzont.

Jeżeli dysponujesz teleskopem, to już teraz możesz szukać jasnej komety na niebie. W kolejnych dniach będzie się przemieszczać, co ułatwi obserwację gołym okiem. 

Kiedy kometa będzie najbardziej widoczna nad Polską?

Obiekt będzie najbardziej widoczny nad Polską 1 i 2 lutego, kometę będzie można obserwować wtedy gołym okiem. Jednak specjaliści zwracają uwagę, że w obserwacji może przeszkodzić Księżyc, który będzie zbliżał się do pełni.
 
Kamilowi Kiałce, pasjonatowi astronomii spod Rawicza, udało się sfotografować kometę w niedzielę, 29 stycznia, nad ranem. 
 
Jednak nie ma możliwości zaobserwowania jej "gołym okiem". Potrzebna jest do tego przynajmniej lornetka - informuje Kamil Kiałka. 
Będziecie wypatrywać komety? Dajcie znać w komentarzach.

Przeczytaj także:

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy