Reklama

W Święto Wojska Polskiego żołnierze WOT wyjadą na pikniki w całej Wielkopolsce

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Agata Fajczyk

W Święto Wojska Polskiego żołnierze WOT wyjadą na pikniki w całej Wielkopolsce - Zdjęcie główne

Wielkopolska. 14 i 15 sierpnia na terenie siedmiu miejscowości w całej województwie odbędą się pikniki militarne | foto Agata Fajczyk

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej” – to hasło tegorocznego Święta Wojska Polskiego. Uroczystości, pikniki militarne, pokazy, prezentacja sprzętu wojskowego oraz możliwość rozmowy z rekruterami 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej wszystko to czeka 14 i 15 sierpnia - w 101. rocznicę Bitwy Warszawskiej - na uczestników imprez w siedmiu miejscowościach w Wielkopolsce.

Terytorialsi będą czekać na piknikach

Podczas Święta Wojska Polskiego można będzie spotkać się z żołnierzami z 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej i dowiedzieć się, jak wygląda służba w WOT oraz jakie warunki należy spełnić, by zostać terytorialsem. W miasteczkach mundurowych do dyspozycji będą rekruterzy. To żołnierze - ochotnicy, którzy pełnią służbę co najmniej rok. Każdy, kto rozważa służbę wojskową w WOT, może skorzystać z ich doświadczenia. Na co dzień biorą udział w szkoleniach wojskowych i są przygotowani do udzielenia wyczerpujących informacji na temat życia w armii. Rekruterzy pomogą również w przejściu całej procedury (w tym w wypełnieniu dokumentów) prowadzącej wprost do koszar. 

Gdzie warto zajrzeć w weekend?

W tym roku wielkopolscy terytorialsi pojawią się na piknikach militarnych na terenie Wielkopolski i ziemi lubuskiej.

W sobotę, 14 sierpnia mieszkańcy Piły i okolic mogą rezerwować sobie czas między godziną 11.00 a 17.00. Warto wtedy udać się na Stadion Miejski przy Okrzei, gdzie zostanie rozbudowane miasteczko mundurowe. Na miejscu czekać będą m.in. żołnierze 122 batalionu lekkiej piechoty z Dolaszewa, którzy zaprezentują sprzęt, jaki mają na wyposażeniu Wojska Obrony Terytorialnej. W Pile świętować będą również żołnierze szczecińskiej 12 Brygady Zmechanizowanej, 100. batalionu łączności z Wałcza, US Army oraz Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych.

Kolejne miejsce na mapie Wielkopolski, które tego dnia odwiedzą terytorialsi to Gniezno, gdzie wieczorem, nad Jeziorem Winiary wystartuje bieg „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Z kolei nazajutrz, między 12.30 - 15.30 na terenie dawnych koszar przy ulicy Wrzesińskiej, na spotkanie z mieszkańcami czekać będą żołnierze WOT oraz Grupa Rekonstrukcji Historycznej Garnizon Gniezno. 

W Kobylinie miasteczko mundurowe będzie dostępne dla wszystkich zainteresowanych w niedzielę, 15 sierpnia od 11.00 do 18.00 na Stadionie Miejskim przy ulicy Strzeleckiej. Wielkopolanie mogą liczyć na prezentację sprzętu wojskowego (w tym Bezzałogowego Systemu Powietrznego FlyEye), czy pokaz dynamiczny w wykonaniu żołnierzy 124 brygady lekkiej piechoty ze Śremu. Swoje wyposażenie zaprezentuje także 16 batalion remontu lotnisk z Jarocina.

Z rekruterami 12 WBOT będzie można porozmawiać także 15. sierpnia w Kaliszu podczas akcji krwiodawstwa Rejonowego Oddziału Polskiego Czerwonego Krzyża. Namiotu wielkopolskiej „dwunastki” należy tego dnia można szukać przy ulicy Księdza Piotrowskiego 13 od godziny 9.00 – 13.00. 

Swoje bramy w niedzielę otworzy również poznańskie Muzeum Broni Pancernej, które zaprasza na  zwiedzanie. Pojawią się tam również żołnierze 12 WBOT. Do muzeum można zaglądać w godzinach 10.00 - 16.00. W programie znajdą się takie atrakcje, jak: prezentacja historycznego i współczesnego sprzętu wojskowego, prezentacja grup rekonstrukcji historycznej a także poczęstunek.

Do wspólnego świętowania zapraszają również lubuscy terytorialsi ze 151 batalionu lekkiej piechoty ze Skwierzyny.  W sobotę będzie można ich spotkać od 14.00 do 18.00, w Parku Drogowskazów i Słupów Milowych Cywilizacji w Witnicy. Z kolei w Święto Wojska Polskiego warto zajrzeć między 14.00 a 18.00 na piknik militarny w Strzelcach Krajeńskich na Promenadzie nad Jeziorem. Swój sprzęt zaprezentuje również 17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy