Dlaczego piłka nożna jest tak popularna w Wielkopolsce?

Materiał promocyjny

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Dlaczego piłka nożna jest tak popularna w Wielkopolsce? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Artykuł partneraJuż od wielu lat jedną z najpopularniejszych dyscyplin sportowych w Polsce jest piłka nożna. Mnóstwo mieszkańców województwa wielkopolskiego gra w piłkę, jak i ją ogląda na żywo czy w telewizji. Warto jednak zastanowić się nad tym, skąd właściwie bierze się tak duża popularność futbolu w tym regionie. Czy wpływ na to mają lokalne warunki czy też ogólna popularność tego sportu? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w naszym artykule.

Trochę historii

Jeżeli spojrzymy na samą historię piłki nożnej w Wielkopolsce, to ma ona ponad 110 lat, więc zdecydowanie pod tym względem futbol góruje nad wieloma innymi dyscyplinami. Wszystko oficjalnie zaczęło się 20 stycznia 1913 roku, kiedy to stworzono w regionie Związek Polskich Towarzystw Sportowych na Rzeszę Niemiecką. Za jego powołanie odpowiadały wtedy 3 lokalne kluby: Posnania, Warta i Ostrovia Ostrów Wielkopolski. Z nich wszystkich najstarsza była wówczas Posnania, która powstała już w 1907 roku. Niedługo potem rozwój piłki zastopował wybuch I wojny światowej, a po niej i powstaniu wielkopolski, regiony te znalazły się na terytorium Polski.

Już w marcu 1920 roku utworzono Poznański Związek Okręgowy Piłki Nożnej, który stał się oficjalnie częścią PZPN. Rok później w całym regionie mieliśmy aż 25 klubów, z czego 8 znajdowało się w samym Poznaniu. Po II wojnie światowej wprowadzane były różne zmiany, gdzie w 1957 roku doszło do reaktywacji Poznańskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej, a zmiany administracyjne koniec końców doprowadziły do tego, że od 2000 roku mamy Wielkopolski Związek Piłki Nożnej.

Warto wiedzieć, że w I połowie XX wieku w Wielkopolsce najważniejszym klubem była Warta Poznań. To ona też sprawiła, że najpopularniejszy sport w regionie polegał na grze w piłce. Już wtedy mnóstwo młodych chłopców wybierało futbol na tej samej zasadzie jak dziś wiele osób decyduje się na bonus bez depozytu w kasynach i u bukmacherów związanych z piłką. Sama Warta zdobyła 2 mistrzostwa kraju - 1929 i 1947, 5 razy znajdowała się na 2. miejscu i aż 7 razy na najniższym stopniu podium. Dzięki temu była jednym z najbardziej utytułowanych klubów okresu przedwojennego.

Nie można też zapominać, że na początku XXI wieku największe sukcesy w województwie zdecydowanie święcił zespół Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski. Udało mu się dwukrotnie zdobyć 2. miejsce w lidze, a do tego zaprezentować z dobrej strony w europejskich pucharach. To wtedy nie tylko Wielkopolska, ale i cały kraj kibicował takim piłkarzom jak Sebastian Mila, Grzegorz Rasiak czy Andrzej Niedzielan. Dziś niestety nie ma już śladu po dawnych sukcesach.

Lech Poznań królem Wielkopolski?

II połowa XX wieku i czasy obecne to zdecydowanie o wiele lepsze wyniki drugiego poznańskiego zespołu, jakim jest Lech. Między 1983 a 2022 rokiem zdobył on 8 tytułów Mistrza Polski, a w historii ma również 3 tytuły wicemistrza, 7 razy 3. miejsce oraz 5 Pucharów Polski. Na mecze Lecha potrafi przyjść ponad 40 tysięcy osób, a zespół świetnie zaprezentował się kilkukrotnie w europejskich pucharach. Do historii przeszły legendarne mecze z Juventusem, Manchesterem City, awans do ćwierćfinału Ligi Konferencji Europy. O tym, jak bardzo Lech jest popularny wśród kibiców niech świadczy fakt, że mimo gorszej formy zespołu, w sezonie 2023/2024 to właśnie na stadionie Enea Poznań zasiadło najwięcej kibiców w całym kraju. Łącznie było to blisko 422,5 tysiąca osób, co przełożyło się na średnią blisko 25 tysięcy na mecz! A były w tym spotkania, gdzie na trybunach zasiadał komplet publiczności!

W ten oto sposób częściowo odpowiedzieliśmy sobie na pytanie, dlaczego piłka nożna jest tak popularna w Wielkopolsce. Jest tu bowiem zespół z najwyższą frekwencją w lidze, który w XXI wieku regularnie plasuje się w czołówce ligowej. Dzięki temu wiele osób po prostu regularnie lub od czasu do czasu przychodzi oglądać mecze ulubionej drużyny. Przy tym w ostatnim czasie wreszcie do dobrego poziomu powróciła Warta. Od 2020 do 2024 roku z powodzeniem występowała w Ekstraklasie, jednak w minionym sezonie spadła do I ligi. Warta swoje mecze głównie rozgrywała na stadion Dyskobolii Grodzisk Wielkopolski, przez co średnia frekwencja było niższa niż 3800 osób na mecz. Mimo to nadal mówimy o kolejnych kibicach, którzy specjalnie jeździli do innego miasta za swoim klubem.

Światowy, medialny fenomen

Jak zatem pokazaliśmy, Województwo Wielkopolskie może się pochwalić wieloma sukcesami w piłce nożnej. W końcu to właśnie tutaj w Ekstraklasie grał Robert Lewandowski. Futbol to jednak po prostu najbardziej popularny sport na świecie, który w Polsce nie ma w zasadzie większej konkurencji. Tak, dużo osób ogląda siatkówkę, skoki narciarskie, ale głównie tylko podczas najważniejszych zawodów. Tymczasem piłka nożna to mecze Ekstraklasy, reprezentacji narodowej, Ligi Mistrzów, innych europejskich pucharów. Wszyscy w zasadzie wiedzą, kim jest Leo Messi czy Cristiano Ronaldo. To przekłada się na to, że ludzie po prostu lubią grać w piłkę, oglądać mecze poznańskich zespołów, najlepszych drużyn świata.

Już od małego najchętniej wybieranym sportem przez chłopców jest piłka nożna. To w nią często grywa się w szkole, z kumplami w parku czy na orliku. Na terytorium Wielkopolski znajdziemy mnóstwo mniejszych i większych klubów, szkółek piłkarskich, w których trenują tysiące dzieciaków każdego roku. Niektórzy z nich trafiają potem do Lecha i debiutują w lidze, reprezentacji. W związku z tym wielu chłopców marzy o karierze piłkarskiej. Ponieważ główny stadion w Poznaniu mieści ponad 40 tysięcy osób, na mecze wybierają się całe rodziny, co jest tylko podtrzymaniem tradycji.

Mamy nadzieję, że pokazaliśmy, jak długą i barwną historię ma wielkopolska piłka nożna. To ponad 110 lat tradycji okraszonej wieloma tytułami mistrzowskimi czy miejscami na podium. Wielkopolska kojarzy się przede wszystkim z Lechem, który potrafi na mecze przyciągnąć ponad 40 tysięcy osób. To blisko 10% wszystkich mieszkańców miasta! Przy tym wszystkim piłka nożna nie ma za bardzo konkurencji, więc najwięcej osób zdecydowanie wybiera futbol.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE