reklama

Wielkopolanki coraz chętniej badają się. Nasz region na trzecim miejscu w kraju

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Canva

Wielkopolanki coraz chętniej badają się. Nasz region na trzecim miejscu w kraju - Zdjęcie główne

foto Canva

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

ZdrowieDzięki nowym kryteriom wiekowym, blisko 60 tysięcy kobiet, które wcześniej nie kwalifikowały się do programu, mogło skorzystać z bezpłatnej mammografii. Nasz region zajmuje trzecie miejsce w kraju pod względem liczby wykonanych badań.
reklama

Z danych Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że w Wielkopolsce zwiększyła się liczba kobiet korzystających z bezpłatnych badań mammograficznych. W tym roku mammografię wykonało 37% uprawnionych mieszkanek regionu, co oznacza wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem, kiedy na badanie zdecydowało się 30% kobiet. Wielkopolska, z wynikiem 37%, zajmuje trzecie miejsce w kraju - wyprzedzają ją jedynie województwa lubuskie (39%) i pomorskie (38%).

reklama

Rozszerzenie grupy wiekowej wpływa na wzrost liczby badań mammograficznych

Większa liczba kobiet wykonujących mammografię jest efektem poszerzenia przedziału wiekowego objętego bezpłatnymi badaniami. Wcześniej z badań mogły korzystać kobiety od 50. do 69. roku życia, natomiast obecnie program obejmuje panie od 45. roku życia aż do 74 lat. Dzięki temu blisko 60 tysięcy Wielkopolanek, które wcześniej nie kwalifikowały się do programu, mogło wykonać badanie. 

O wzroście liczby kobiet decydujących się na badanie oraz o umiarkowanym optymizmie mówi dr Dariusz Godlewski, prezes Ośrodka Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów im. Aliny Pienkowskiej:

Rozszerzenie grup wiekowych na pewno jest sukcesem. Jednak o pełnym sukcesie moglibyśmy mówić, gdyby frekwencja w programie przekroczyła 70%.

reklama

25 tysięcy Wielkopolanek po raz pierwszy skorzystało z mammografii

Specjaliści zwracają uwagę, że szczególnie istotna jest grupa najmłodszych kobiet w wieku 45-50 lat - aż 25 tysięcy z nich skorzystało z mammografii po raz pierwszy.

Cieszy fakt, że młodsze pacjentki z grupy dotąd nieobjętej programem intensywnie korzystają z programu profilaktyki, bo obserwujemy wzrost zachorowalności w grupie poniżej 50. roku życia. Panie po 69. roku życia, które korzystają z programu, zazwyczaj robiły to już wcześniej i niejako w swoim kalendarzu zachowań zdrowotnych mają już zakodowane, że co 2 lata należy sprawdzić stan swoich piersi. Bardzo dobrze, że te pacjentki mają możliwość ponownego badania i korzystają z niego. Średnia długość życia kobiet się wydłuża, a liczba zachorowań w tym przedziale wiekowym również wzrasta - dodaje dr Dariusz Godlewski.

reklama

W tej części Wielkopolski najwięcej kobiet zbadało piersi 

Najwyższy odsetek uczestnictwa w badaniach mammograficznych odnotowano w centralnej Wielkopolsce - w powiatach wągrowieckim i obornickim wyniósł on 47%. Najmniejsze zainteresowanie programem jest w południowo-wschodniej części województwa, gdzie w powiatach pleszewskim i kępińskim z badań skorzystało jedynie 29% kwalifikujących się kobiet.

Jak często można wykonywać mammografię?

Bezpłatne badanie mammograficzne można wykonać co dwa lata, a w uzasadnionych przypadkach - corocznie. Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia nieprawidłowości wykrywane są średnio w jednym na dwadzieścia badań. Wczesne rozpoznanie zmian jest kluczowe dla skutecznego leczenia, dlatego tak istotne jest ich szybkie wykrycie.

Widzimy duży postęp, jeśli chodzi o skuteczność leczenia nowotworów. Rozpoznajemy je w niższym stopniu zaawansowania niż kilkanaście lat temu, co na pewno jest sukcesem. Rak może być chorobą całkowicie wyleczalną. Decydujący jest moment, w którym rozpoczniemy terapię. Wczesne wykrycie może być gwarancją długiego życia - zwraca uwagę specjalista.

Gdzie można w Wielkopolsce wykonać bezpłatną mammografię?

W Wielkopolsce funkcjonuje 27 stacjonarnych pracowni mammograficznych, realizujących program profilaktyki raka piersi. Badania można wykonać także w mammobusach - mobilnych punktach diagnostycznych, które co miesiąc zatrzymują się około 200 razy w różnych powiatach regionu.

Adresy pracowni oraz aktualny harmonogram postojów mammobusów są dostępne w zakładce "Dla pacjenta" na stronie nfz-poznan.pl.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama