Jak poinformowało nas Ministerstwo Zdrowia, zamówiono 1 mln 54 tysiące dawek.
– Chodzi o szczepionki przeciwko COVID-19, ukierunkowane na podwariant JN.1 koronawirus – usłyszeliśmy w resorcie.
Ruszyły zapisy na szczepienia przeciwko COVID-19. Dla kogo w pierwszej kolejności?
Osoby, które chcą się zaszczepić, muszą mieć skierowanie. Ich wystawianie zaczęło się 18 października. Co istotne, ważność zachowują również skierowania niewykorzystane, wystawione do 31 sierpnia.Podobnie, jak w poprzednich latach, zaszczepić będzie można się w placówkach Podstawowej Opieki Zdrowotnej (tzw. POZ) i w aptekach. Jeżeli nie wiemy, do którego punktu mamy najbliżej, wystarczy wejść na Internetowe Konto Pacjenta i tam poszukać adresu. Dodajmy, że przez IKP także możemy się zapisać, są tam również widoczne nasze skierowania.
Ministerstwo Zdrowia informuje, że szczepienie jest jednorazowe niezależnie od wcześniej przyjętych dawek szczepionki. – Zaleca się zachowanie odstępu co najmniej trzech miesięcy od ostatniej dawki szczepienia przeciw COVID-19 – dodaje resort.
Szczepienia przeciwko COVID-19 2024. Osoby o największym ryzyku powikłań
W pierwszej kolejności jednodawkową szczepionką Spikevax JN.1 0,5 ml szczepione będą osoby w wieku 12 lat i starsze (na ten moment nie ma zaleceń szczepień dla dzieci w wieku poniżej 12 lat).
Szczepienia powinny być wykonywane u osób o największym ryzyku przebiegu ciężkiego COVID-19, do których należą osoby w wieku 60 lat i starsze, dzieci, młodzież i dorośli z chorobami współistniejącymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, tj. otyłością (BMI≥25), cukrzycą, przewlekłą chorobą płuc, przewlekłą chorobą nerek, chorobą układu sercowo-naczyniowego, zaburzeniami neurorozwojowymi, aktywną chorobą nowotworową, chorobą immunosupresyjną lub leczeniem immunosupresyjnym – wylicza Ministerstwo Zdrowia.
Osoby, które chciałby dodatkowo zaszczepić się przeciwko grypie, nie muszą planować przerwy pomiędzy podaniem preparatów. Można to zrobić nawet na jednej wizycie.
– Podanie sezonowe szczepionki przeciw COVID-19 wraz ze szczepionką przeciw grypie jest postępowaniem powszechnie zalecanym i bezpiecznym. Szczepionkę przeciw COVID-19 można podawać w dowolnym czasie przed podaniem lub po podaniu innych szczepionek, w tym „żywych”, inaktywowanych, a także szczepionek zalecanych kobietom w ciąży – tłumaczy resort zdrowia.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Jest nowa lista leków refundowanych. To ostatnia zmiana w tym roku
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.