Punkt Profilaktyki Intymnej w Poznańskim Ośrodku Specjalistycznych Usług Medycznych podsumował miniony rok. W ciągu ostatnich 12 miesięcy wykonano tam prawie tysiąc USG piersi, ponad czterysta mammografii oraz niemal tyle samo badań ultrasonograficznych dla mężczyzn. Z usług skorzystały tysiące mieszkanek i mieszkańców Poznania.
Czym jest Punkcie Profilaktyki Intymnej?
Punkt Profilaktyki Intymnej to miejsce, gdzie przez 7 dni w tygodniu można bezpłatnie skorzystać z konsultacji ginekologicznych i urologicznych oraz wykonać badania profilaktyczne. Co istotne, pomoc jest dostępna także dla osób nieubezpieczonych.
Oferta punktu jest dopasowywana do potrzeb poznaniaków i poznanianek - podkreśla Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Poznania. - Pierwotnie korzystały z niego głównie kobiety, ale w ostatnich latach zakres badań został poszerzony - m.in. o badania urologiczne, a także badania w kierunku raka jąder i najądrzy. Zależy nam na tym, by z bezpłatnej profilaktyki intymnej mogła skorzystać każda osoba, która tego potrzebuje - dadaje.
Punkt Profilaktyki Intymnej działa w Poznaniu już od 6 lat
Punkt Profilaktyki Intymnej powstał w październiku 2018 roku jako projekt pilotażowy. Pierwszy gabinet mieścił się przy ul. Święty Marcin, a w ciągu pierwszych trzech miesięcy skorzystało z niego ponad tysiąc kobiet.W 2019 roku rozszerzono działalność, umożliwiając mężczyznom konsultacje urologiczne. Pacjenci mogli przebadać układ moczowy, a urolog wykonywał badania fizykalne, USG oraz oznaczenie poziomu PSA w surowicy. Z pomocy skorzystało prawie 300 mężczyzn, a cały punkt odwiedziło ponad 5,3 tysiąca kobiet.
Od stycznia 2020 roku PPI działało przy ul. Wojskowej 1 w Centrum Medycznym Drews. Od 2021 roku funkcjonuje w Poznańskim Ośrodku Specjalistycznych Usług Medycznych przy Al. Solidarności 36.
W 2024 roku z punktu skorzystało ponad 5 tysięcy osób
Punkt Profilaktyki Intymnej niezmiennie cieszy się dużą popularnością - w ubiegłym roku skorzystało z niego ponad 5 tysięcy osób.
W 2024 roku w PPI zrealizowano 989 USG piersi, 406 mammografii, 390 USG męskich narządów płciowych, 351 cytologii połączonych z konsultacją oraz USG ginekologicznym, a także 432 konsultacje wraz z USG - wylicza poznański magistrat.
Z punktu korzystali również mężczyźni. W ubiegłym roku wykonano ponad 300 razy badanie PSA, które pozwala na ocenę stężenia antygenu wytwarzanego jest przez prostatę.
W 2024 roku odnotowaliśmy wzrost liczby kobiet, które skorzystały z programu - było to 4200 pacjentek, ale także skokowy wzrost wśród mężczyzn. Mieliśmy 750 pacjentów korzystających z konsultacji i badań urologicznych, co jest pozytywnym krokiem - mówi Konrad Zaradny, dyrektor POSUM.
ZOBACZ TAKŻE: Dostałeś ofertę darmowej apteczki? NFZ ostrzega: to może być próba wyłudzenia danych i pieniędzy
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.