Dzisiejszy dzień w całym regionie zapowiada się upalnie. Dla części Wielkopolski IMGW wydało nawet ostrzeżenie przed bardzo wysokimi temperaturami.
Alert obejmuje powiaty: międzychodzki, nowotomyski, grodziski, wolsztyński, leszczyński, kościański, gostyński, rawicki, krotoszyński, ostrowski, ostrzeszowski, kępiński, kaliski oraz dla miast Leszno i Kalisz.
Temperatura maksymalna w dzień od 30°C do 32°C - informuje IMGW.
Ostrzeżenie to obowiązuje od godz. 12.00 do godz. 20.30.
ŹRÓDŁO: Screen IMGW
Nawałnice w Wielkopolsce. IMGW wydało czerwony alert
Nie tylko upał da nam się we znaki w piątek. Synoptycy prognozują, że nad naszym regionem przejdą nawałnice. Znaczna część Wielkopolski objęta jest ostrzeżeniem drugiego stopnia, z wyjątkiem powiatów rawickiego, krotoszyńskiego, ostrowskiego, ostrzeszowskiego i kępińskiego, gdzie obowiązuje najpoważniejsze ostrzeżenie - czyli trzeciego stopnia.
Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć ulewne opady deszczu od 35 mm do 50 mm oraz porywy wiatru do 120 km/h. Miejscami grad, lokalnie o średnicy do około 6 cm - prognozuje IMGW.
Ostrzeżenie obowiązuje od godz. 16.00 do jutrzejszego poranka. W obszarach objętych ostrzeżeniem drugiego stopnia, w od godz. 19.00 do 8.00 też przewidywane są gwałtowne burze z ulewami i porywistym wiatrem.
Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu od 35 mm do 50 mm oraz porywy wiatru do 90 km/h, lokalnie do 110 km/h. Miejscami grad, lokalnie o średnicy do około 4 cm - informuje IMGW.
I zastrzega:
Ze względu na dynamiczną sytuację stopień ostrzeżenia może ulec zmianie.
Co oznacza ostrzeżenie IMGW trzeciego stopnia?
3 stopień - Przewiduje się wystąpienie groźnych zjawisk meteorologicznych powodujących bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. Groźne zjawiska meteorologiczne lub skutki ich wystąpienia uniemożliwiają prowadzenie działalności.2 stopień - Przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności.
1 stopień - Przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne.
Jak zachować się podczas upałów?
Upał to stan, gdy temperatura przekracza 30°C. Najwyższa temperatura występuje między 15 a 18, a największe promieniowanie UV między 12 a 13. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina o kilku ważnych zaleceniach, aby chronić zdrowie i samopoczucie.
- Ogranicz przebywanie na zewnątrz w pełnym słońcu.
- Pij duże ilości wody.
- Noś nakrycie głowy, aby uchronić się przed przegrzaniem i oparzeniami skóry głowy.
- Zakładaj przewiewną i lekką odzież.
- Nie zostawiaj zwierząt ani dzieci w samochodach.
- Zasłaniaj okna w domach.
- Pamiętaj o kremie z filtrem UV wychodząc na zewnątrz.
- Unikaj picia alkoholu, ponieważ powoduje odwodnienie organizmu.
- Ogranicz wysiłek fizyczny i, jeśli to możliwe, pozostań w domu.
ŹRÓDŁO: Rządowe Centrum Bezpieczeństwa
Jak zachować się podczas burzy?
Podczas burzy kluczowe jest przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa, zarówno na zewnątrz, jak i w domu, aby zapobiec groźnym sytuacjom.POZA DOMEM:
- jak najszybciej znaleźć bezpieczne schronienie,
- unikać przebywania pod drzewami,
- unikać przebywania na otwartej przestrzeni,
- jeżeli znaleźliśmy się na otwartej przestrzeni – znaleźć, o ile to możliwe, obniżenie terenu (starajmy się nie być najwyższym punktem) i kucnąć (nie siadać i nie kłaść się) ze złączonymi i podciągniętymi pod siebie nogami. Nogi powinny być złączone, ponieważ w przypadku uderzenia pioruna, na skutek powstania różnicy napięć (tzw. napięcia krokowego) może dojść do przepływu prądu między stopami,
- jeżeli pływamy w wodzie lub znajdujemy się na łodzi wyjść na brzeg i oddalić się od wody, gdyż jest ona doskonałym przewodnikiem elektrycznym,
- unikać dotykania przedmiotów zrobionych z metalu oraz przebywania w ich pobliżu – przedmioty metalowe mogą „przyciągać” pioruny,
- pozostać w samochodzie (jeżeli jesteśmy akurat w podróży) – samochód stanowi dobrą ochronę przed uderzeniem pioruna,
- natychmiast przykucnąć jeżeli czujemy ładunki elektryczne w powietrzu, a włosy „stają nam dęba”,
- osoby przebywające w grupie na otwartej przestrzeni powinny się rozproszyć na odległość kilkudziesięciu metrów, aby w przypadku uderzenia pioruna część grupy mogła udzielić pomocy porażonym,
- jeżeli widzisz zwisające przewody elektryczne, natychmiast powiadom odpowiednie służby. Pod żadnym pozorem do nich nie podchodź.
W DOMU:
- unikać używania sprzętów elektrycznych i elektronicznych zasilanych z sieci (suszarki do włosów, miksery itp.), ponieważ korzystanie z tych urządzeń, w przypadku uderzenia pioruna w naziemną sieć elektroenergetyczną, grozi porażeniem impulsem rozchodzącym się w przewodach instalacji elektrycznej,
- odłączyć od sieci elektroniczny sprzęt domowy (sprzęt RTV, komputery) – to uchroni go przed uszkodzeniem w przypadku tzw. przepięcia, będącego skutkiem uderzenia pioruna w infrastrukturę elektroenergetyczną,
przygotować latarkę z bateriami, na wypadek przerw w dostawie prądu, - jeżeli widzisz iskrzenie domowej instalacji elektrycznej, popalone przewody lub czujesz swąd – wyłącz elektryczność oraz gaz i natychmiast wezwij odpowiednie służby techniczne.
ŹRÓDŁO: Rządowe Centrum Bezpieczeństwa
Porażenie piorunem - co robić w takiej sytuacji?
W przypadku porażenia piorunem należy natychmiast ocenić stan poszkodowanego. Sprawdź, czy osoba oddycha i czy wyczuwalne jest tętno. Jeśli oddech jest zatrzymany, powiadom służby ratunkowe, dzwoniąc na numer 112 lub 999. Następnie rozpocznij sztuczne oddychanie. Jeśli tętno nie jest wyczuwalne, konieczna jest resuscytacja krążeniowo-oddechowa, czyli zewnętrzny masaż serca.PRZECZYTAJ TAKŻE: Wybierasz się na Antidotum Airshow Leszno 2024? To powinieneś wiedzieć!
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.