Reklama

Farmaceuta da nam skierowanie na szczepienie przeciwko grypie? Rząd szykuje przepisy

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Farmaceuta da nam skierowanie na szczepienie przeciwko grypie? Rząd szykuje przepisy - Zdjęcie główne

Rząd chce przyśpieszyć szczepienia na grypę. Rośnie liczba chorych | foto Pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z regionu Rośnie liczba chorych na grypę. Rząd chce przyspieszyć proces szczepień, umożliwiając farmaceutom wystawianie skierowań. Kiedy szczepić się przeciwko grypie i kto może przyjąć preparat za darmo? Sprawdź.

Zbliżamy się do 120 tys. zachorowań i podejrzenia zachorowania na grypę tygodniowo - alarmuje minister zdrowia Adam Niedzielski i apeluje, by szczepić się. 

Rośnie liczba osób chorych na grypę

Liczba chorujących na grypę jest obecnie wielokrotnie większa niż zakażenia Covid-19. Jak informuje resort zdrowia, choroba atakuje przede wszystkim dzieci i młodzież do 14. roku życia. 

- Między 16 a 22 listopada do szpitali z powodu grypy trafiło 510 osób - przekazał minister zdrowia Adam Niedzielski. 

Dane - jak oceniają cytowani przez portal prawo.pl eksperci - są tym bardziej niepokojące, że jesteśmy przed szczytem zakażeń na grypę - który przypada w styczniu, lutym i marcu.

- Jest to ostatni moment na podjęcie decyzji, które pozwolą na zabezpieczenie pacjentów przed zbliżającym się szczytem zachorowań - napisali do ministra zdrowia konsultanci krajowi do spraw pediatrii, zdrowia publicznego, medycyny rodzinnej, epidemiologii oraz przewodniczący rady programowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.

Skierowanie na szczepienia przeciwko grypie będzie mógł wystawić farmaceuta?

Ministerstwo, by przypieszyć proces szczepień, chce zwiększyć zaangażowanie aptek. Przygotowywane przepisy mają dać farmaceutom uprawnienie do wystawiania skierowań na iniekcje przeciwko grypie. Obecnie, by zaszczepić się w aptece, trzeba mieć receptę od lekarza. 

Koalicja na rzecz szczepień w aptekach (Ogólnopolski Programu Zwalczania Grypy, Naczelna Izba Aptekarska oraz Związek Zawodowy Pracowników Farmacji) podkreśla, że to rozwiązanie jest powszechne zagranicą.

- Będzie to bardzo dobre rozwiązanie, jeżeli ono wejdzie - komentuje Mariusz Politowicz, farmaceuta z Pleszewa, członek Naczelnej Rady Aptekarskiej.

Przypomina, że farmaceuci od lipca zeszłego roku wystawiają już e-skierowania na szczepienia przeciw COVID-19. 

- Oznacza to, że gdy pacjent przychodzi do apteki lub telefonuje, że chciałby się zaszczepić - potrzebujemy jego pesel, uzgadniamy datę, godzinę oraz ewentualny rodzaj szczepionki. To wszystko. Później pacjent przychodząc na szczepienie wypełnia kwestionariusz. Jeżeli wszystko jest  zgodne z tym, czego nas uczono, to wykonujemy szczepienie. Oczywiście zwracamy również uwagę na to, czy wszystko przebiegło w porządku. Po zakończeniu szczepienia przeciw Covid 19, pacjent otrzymuje certyfikat. Tylko magistrowie farmacji mogli przejść szkolenia - zarówno z kwalifikacji (oceny tego czy pacjent może zostać zaszczepiony) oraz szkolenia praktycznego z przygotowywania i podawania, początkowo szczepionek przeciw COVID-19, a później przeciw grypie. Te ostatnie są w tzw. autostrzykawkach, a więc gotowe do użycia - wyjaśnia Mariusz Politowicz. 

Ile kosztuje szczepienie?

Większość osób za szczepionkę musi zapłacić - między 50 a 90 zł. Natomiast, koszt jej podania pokrywa NFZ. Co ważne, częściowo refundowany koszt szczepionki mają: 

  • pacjenci w wieku 18-65 lat oraz dzieci w wieku od 2 do 5 lat - narażeni na ryzyko wystąpienia powikłań pogrypowych 
  • pacjenci powyżej 65 lat 
  • dzieci od ukończenia 6. miesiąca życia do ukończenia 2 lat oraz od 5 do 18 lat.
Ceny poszczególnych szczepionek:

  • VaxigripTetra (inaktywowana 4-walentna szczepionka przeciw grypie, podawana we wstrzyknięciu) - z 50% refundacją 25,95 zł (cena detaliczna szczepionki 51,90 zł)
  • Influvac Tetra (inaktywowana 4-walentna szczepionka przeciw grypie, podawana we wstrzyknięciu) - z 50% refundacją 25,78 zł (cena detaliczna szczepionki 51,56 zł)
  • Fluenz Tetra (żywa, donosowa 4-walentna szczepionka przeciw grypie) - z 50% refundacją 47,12 zł (cena detaliczna szczepionki 94,23 zł)
Decyzję o wysokości odpłatności za szczepienie podejmuje osoba wystawiająca receptę.

- Resort zdrowia nie podał, według jakich zasad niektórym pacjentom zapewni zniżki na szczepionki. Zarazem przyznał, że prawdopodobnie wspomniane rozwiązanie będzie możliwe dopiero w przyszłym sezonie - tłumaczy Mariusz Politowicz.

Kto może zaszczepić się przeciwko grypie za darmo?

Szczepionkę Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje tylko kobietom w ciąży i osobom powyżej 75. roku życia.

Pamiętajmy, że w Polsce sezon epidemiczny grypy trwa od października do maja. Szczepienia przeciw grypie są wykonywane przez cały sezon jesienno-zimowy. Czas szczepienia powinien mieć miejsce przed rozpoczęciem okresu podwyższonej zachorowalności - który trwa od stycznia do marca.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy