reklama

Dziś ostrzeżenie przez nawałnicami w Wielkopolsce. Jaka pogoda w weekend?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Archiwum

Dziś ostrzeżenie przez nawałnicami w Wielkopolsce. Jaka pogoda w weekend? - Zdjęcie główne

Dziś ostrzeżenie przez nawałnicami w Wielkopolsce. Jaka pogoda w weekend? | foto Archiwum

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z regionuZnów czekają nas gwałtowne burze - szczególnie w południowo-zachodniej części Wielkopolski. Dla kilku powiatów wydano ostrzeżenie najwyższego stopnia. Po przejściu frontu, w weekend zrobi się nieco chłodniej.
reklama

Aura w najbliższych dniach podzieli Polskę na dwie części - na wschodzie będzie nadal upalnie, ale u nas - na zachodzie chłodniej. 

reklama

Nie zabraknie słonecznych miejsc, jednak tak duża różnica temperatury i obecność frontów atmosferycznych ponownie wygeneruje liczne burze z ulewnymi opadami deszczu i porywisty wiatrem - informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. 

Choć weekend przyniesie delikatne ochłodzenie, to jeszcze dziś w Wielkopolsce mamy upalną pogodę.

Trzeci stopień ostrzeżenia przed burzami w Wielkopolsce

Niestety, po południu do regionu zacznie zbliżać się front. Może przynieść niebezpieczne burze. Najwyższy alert wydano dla powiatów: rawickiego, gostyńskiego, śremskiego, leszczyńskiego, kościańskiego, wolsztyńskiego, grodziskiego i nowotomyskiego.

Prognozowane są burze, którym towarzyszyć będą ulewne opady deszczu od 35 mm do 50 mm, lokalnie do około 80 mm oraz porywy wiatru do 90 km/h, lokalnie do 120 km/h. Miejscami duży grad - informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

reklama

Ostrzeżenie obowiązuje od godz. 14:00 do 5:00. 

Burzowo będzie także w pozostałych powiatach regionu. Alert drugiego stopnia obowiązuje w powiatach: jarocińskim, pleszewskim, krotoszyńskim, kaliskim, ostrowskim, tureckim, ostrzeszowskim, kępińskim, złotowskim, pilskim, chodzieskim, czarnkowsko-trzcianeckim, obornickim, szamotulskim, międzychodzkim, średzkim oraz poznańskim.

Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu od 35 mm do 50 mm, oraz porywy wiatru do 90 km/h, lokalnie 115 km/h. Miejscami duży grad - podają meteorolodzy.

Ostrzeżenie  w południowej części regionu od godz. 14:00 do 3:00, a w północnej od godz. 19.00 do jutra - do 10.00.

Pozostały obszar Wielkopolski - a więc powiaty: wągrowiecki, gnieźnieński, wrzesiński, koniński, słupecki i kolski - objęty jest ostrzeżeniem pierwszego stopnia.

reklama

Dalsza część tekstu pod zdjęciem ↓

ŹRÓDŁO: IMGW (screen)

Co oznaczają poszczególne stopnie ostrzeżeń IMGW?

3 stopień - Przewiduje się wystąpienie groźnych zjawisk meteorologicznych powodujących bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. Groźne zjawiska meteorologiczne lub skutki ich wystąpienia uniemożliwiają prowadzenie działalności. 

reklama

2 stopień - Przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności.

1 stopień - Przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne.

Jak zachować się podczas burzy?

W czasie burzy trzeba zachować ostrożność i stosować się do zasad bezpieczeństwa, zarówno przebywając na zewnątrz, jak i w domu, aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji.   

POZA DOMEM:

  • jak najszybciej znaleźć bezpieczne schronienie,
  • unikać przebywania pod drzewami,
  • unikać przebywania na otwartej przestrzeni,
  • jeżeli znaleźliśmy się na otwartej przestrzeni - znaleźć, o ile to możliwe, obniżenie terenu (starajmy się nie być najwyższym punktem) i kucnąć (nie siadać i nie kłaść się) ze złączonymi i podciągniętymi pod siebie nogami. Nogi powinny być złączone, ponieważ w przypadku uderzenia pioruna, na skutek powstania różnicy napięć (tzw. napięcia krokowego) może dojść do przepływu prądu między stopami,
  • jeżeli pływamy w wodzie lub znajdujemy się na łodzi wyjść na brzeg i oddalić się od wody, gdyż jest ona doskonałym przewodnikiem elektrycznym,
  • unikać dotykania przedmiotów zrobionych z metalu oraz przebywania w ich pobliżu - przedmioty metalowe mogą „przyciągać” pioruny,
  • pozostać w samochodzie (jeżeli jesteśmy akurat w podróży) - samochód stanowi dobrą ochronę przed uderzeniem pioruna,
  • natychmiast przykucnąć jeżeli czujemy ładunki elektryczne w powietrzu, a włosy „stają nam dęba”,
  • osoby przebywające w grupie na otwartej przestrzeni powinny się rozproszyć na odległość kilkudziesięciu metrów, aby w przypadku uderzenia pioruna część grupy mogła udzielić pomocy porażonym,
  • jeżeli widzisz zwisające przewody elektryczne, natychmiast powiadom odpowiednie służby. Pod żadnym pozorem do nich nie podchodź.
 

W DOMU:  

  • unikać używania sprzętów elektrycznych i elektronicznych zasilanych z sieci (suszarki do włosów, miksery itp.), ponieważ korzystanie z tych urządzeń, w przypadku uderzenia pioruna w naziemną sieć elektroenergetyczną, grozi porażeniem impulsem rozchodzącym się w przewodach instalacji elektrycznej,
  • odłączyć od sieci elektroniczny sprzęt domowy (sprzęt RTV, komputery) – to uchroni go przed uszkodzeniem w przypadku tzw. przepięcia, będącego skutkiem uderzenia pioruna w infrastrukturę elektroenergetyczną,
    przygotować latarkę z bateriami, na wypadek przerw w dostawie prądu,
  • jeżeli widzisz iskrzenie domowej instalacji elektrycznej, popalone przewody lub czujesz swąd – wyłącz elektryczność oraz gaz i natychmiast wezwij odpowiednie służby techniczne.
 

ŹRÓDŁO: Rządowe Centrum Bezpieczeństwa

Jaka pogoda na weekend, 13-14 lipca, w Wielkopolsce?

W sobotę (13 lipca) prognozowane są burze z opadami deszczu, lokalnie gradu. Temperatura wyniesie od 23°C do 26°C, wiatr słaby i umiarkowany, południowo-zachodni, z porywami do 65 km/h.

Najwyższe temperatury w największych miastach regionu:

  • Poznań: 23°C
  • Kalisz: 25°C
  • Piła: 23°C
  • Konin: 26°C
  • Leszno: 23°C
  • Gniezno: 26°C
 

W niedzielę ponownie mogą wystąpić burze, ale prawdopodobnie nie będą już tak gwałtowne. Temperatura utrzyma się w granicach 23°C do 26°C. Wiatr będzie słaby do umiarkowanego z południowo-zachodniego kierunku, a podczas burz porywy wiatru mogą osiągać do 75 km/h.

Najwyższe temperatury w największych miastach regionu:

  • Poznań: 26°C
  • Kalisz: 25°C
  • Piła: 23°C
  • Konin: 26°C
  • Leszno: 25°C
  • Gniezno: 26°C
 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Najnowsze i najciekawsze wiadomości z Wielkopolski. Codziennie ciekawe treści specjalnie dla Ciebie! Zobacz co się dzieje Dziś w Wielkopolsce Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama