reklama

Znamy młodzieżowe słowo roku 2022! Co ono oznacza?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Znamy młodzieżowe słowo roku 2022! Co ono oznacza? - Zdjęcie główne

Znamy młodzieżowe słowo roku 2022! Co ono oznacza?

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Już po raz siódmy odbył się plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku 2022. Młodzi ludzie cały czas udowadniają, że ich językowa kreatywność nie zna granic. Któż bowiem wpadłby na to, by zwrotem "essa" określić stan luzu, zadowolenia, beztroski?
reklama

Zakończyła się tegoroczna edycja plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku 2022. Które określenie zwyciężyło? Co ono oznacza? Jakie zdanie na temat nowych słów mają polonistki? 

Młodzież korzysta ze słów, które usłyszą na TikToku

Jakie są najbardziej wiarygodne znaczenia słów  "pokemon", "betoniarz", "gigachad", a także przedziwnego skrótu "NPC" i innych kandydatów do miana Młodzieżowego Słowa Roku? Tuż przed plebiscytem pytaliśmy o to uczniów.  

- "Beton" to ktoś w takim stanie, jakby był po paleniu marihuany - mówił Maciek.

A betoniatrz?

- To też z TikToka, betoniarze z Anglii na przykład, trzeba pooglądać, żeby zrozumieć, o co chodzi - pouczał  Adam.

"NPC" to natomiast słowo wywodzące się z gry. Chodzi o to, że ktoś w grze jest sterowany. Według jednego z uczniów tak się mówi na ludzi, których się nie zna. "Enpecet", czyli ktoś, kto chodzi, jakby był sterowany. Jak się okazuje, chodzi o osobę niewyróżniającą się, postępującą schematycznie tak, jak bohaterowie gier komputerowych."Essa" oznacza natomiast - super, fajnie. 

Rozmawiając z nastolatkami, dowiedzieliśmy się, że morzem językowej kreatywności jest dla nich w dużej mierze TikTok. Z niego pochodzi także sławne "siedemnaście". Była taka piosenka "Ile ty masz lat? 17?". Podobnie jest z frazą "Robi wrażenie". Pochodzi ona od YouTubera - Isamu, który nagrywał jedzenie i mówił np., że hot-dog robi wrażenie.

"Pokemon"? To nie ten z bajki, którego kojarzy starsze pokolenie. "Pokemony" to teraz dziewczyny w kolorowych włosach i spódniczkach z kabaretkami - dowiadujemy się. "Naura" to po prostu nara, a "gigachad" to emotka z Twitcha.Twitch TV to jest taka platforma streamingowa. Tam były emotki i "gigachat" to ktoś przystojny, mądry, inteligentny.

Baza?

- Tego to nikt nie wie - mówił uczeń.  

Jaki był językowy faworyt uczniów, a jaki polonistek? 

Po zadziwiającym werdykcie ubiegłorocznej edycji konkursu, prof. Joanna Smól nawet nie próbowała wskazać, które słowo może wygrać plebiscyt. Według niej wyniki co roku zaskakują nawet organizatorów.

- Mam natomiast swojego faworyta. Jest nim "odklejka", oznaczająca stan oderwania od rzeczywistości. Wybrałam ją ze względu na polskie pochodzenie oraz nieco humorystyczny wydźwięk - wyjaśniała polonistka z UAM.

W językoznawczy gust wykładowczyni trafiła także riposta "kto pytał", szczególnie w zestawieniu z odpowiedzią "twoja stara". Jak mówi, jest bardzo charakterystyczna dla gwary uczniowskiej, bo pozwala wyrazić dystans, dezaprobatę i ironię w stosunku do rozmówcy 

Faworytem Katarzyny Szyszki było natomiast słowo "essa".  

- Essa i ten gest, który do tego się wykonuje to jest hit ostatnich czasów. Ja jeszcze obracam się teraz w środowisku klasy maturalnej, a tam oni żyją od osiemnastki do osiemnastki i "mieć essę", czyli dobry nastrój, dobry vibe, to jest coś, co bardzo często powtarzają - mówiła nauczycielka.

Słowem, które powinno wygrać - według pytanych przez nas uczniów -  było najbardziej abstrakcyjne dla dorosłych "NPC".

O wyniku plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku 2022 mógł zdecydować każdy, dokonując wyboru jednego z dwudziestu dopuszczonych do drugiego etapu słów. Głosowanie trwało do 30 listopada 2022 r. na stronie https://msr.pwn.pl/

Jakie określenie zostało młodzieżowym słowem roku 2022?

 Młodzieżowym Słowem Roku 2022 została "Essa".

- Trudno nie cieszyć się, gdy zwyciężyło słowo radosne, pełne entuzjazmu i luzu - mówiła w rozmowie z PAP prof. Anna Wileczek z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Jednak wyróżnione zostało także słowo "odklejka", które otrzymało nagrodę Jury.  Odklejka oznacza osoby lub stan, oderwany od rzeczywistości. Jak wyjaśniają organizatorzy:

-  "(..) Ten aspekt dotyczy nie tylko zachowania, samopoczucia, ale też oceny wypowiadanych treści".

W poprzednich latach pierwsze miejsca zajęły słowa: śpiulkolot, alternatywka, dzban, XD i sztos.

W tym roku - oprócz essy i odklejki - w finale znalazły się:

  • baza;
  • betoniarz;
  • cringe;
  • gigachad;
  • a kto pytał?;
  • łymyn;
  • naura;
  • NPC;
  • onuca;
  • pokemon;
  • rel;
  • robi wrażenie;
  • siedemnaście;
  • sigma;
  • slay;
  • sus;
  • twoja stara/twój stary;
  • UwU.
Zobacz też: Ciężarówka Coca-Coli w Ostrowie i Poznaniu. Szykuje się moc atrakcji!

Co o tym myślicie? Dajcie znać w komentarzach.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama