Reklama

Czeka nas zmiana czasu na letni. Czy to ostatnia?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Czeka nas zmiana czasu na letni. Czy to ostatnia? - Zdjęcie główne

Zdjęcie poglądowe | foto Pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W ten weekend zmiana czasu z zimowego na letni. Wskazówki przestawimy do przodu i będziemy cieszyć się dłuższym dniem. Czy to ostatni raz, kiedy zmieniamy czas?

Czas zimowy i letni stosuje się w blisko 70 krajach na całym świecie. W Polsce po raz pierwszy zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946-1949 i 1957-1964. Od 1977 roku obowiązuje nieprzerwanie do teraz. 

W Polsce zmianę czasu reguluje rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów, które jest wydawane co pięć lat. Ostatnie - z roku 2016 - przedłużyło ono stosowanie czasu letniego i zimowego do 2021 roku. Jednak ostatecznie ani w krajach europejskich, ani w Polsce jak dotąd nie podjęto uchwały znoszącej zmiany czasu. 

Kiedy nastąpi zmiana czasu na letni?

Pierwsza w roku zmiana czasu zawsze ma miejsce w ostatni weekend marca. W tym roku w nocy z 25 na 26 marca przesuniemy wskazówki zegarów z godziny 2 na 3, w ten sposób wprowadzając czas letni. Oznacza to, że będziemy spać o godzinę krócej.

Czy przestawianie zegarków kiedyś się skończy?

Wiele osób jest przeciwnych systemowi przestawiania zegarków. Wielokrotnie wskazywano nawet na to, że taka praktyka wpływa niekorzystnie na nasze zdrowie. Jednak jak na razie przestawianie zegarków będzie odbywać się tak, jak co roku.

Według rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów, dotyczącego zmiany czasu z zimowego na letni i odwrotnie wynika, że zegarki będziemy przestawiać jeszcze do co najmniej 2026 roku. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy