reklama

Zerowy limit alkoholu dla kierowców? Do rządzących apeluje branża piwowarska

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Canva

Zerowy limit alkoholu dla kierowców? Do rządzących apeluje branża piwowarska - Zdjęcie główne

Zerowy limit alkoholu dla kierowców? Do rządzących apeluje branża piwowarska | foto Canva

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościZwiązek Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego w Polsce chce wprowadzenia zerowego limitu alkoholu dla kierujących pojazdami. - Proponujemy wprowadzenie zmian polegających na obniżeniu dopuszczalnego limitu z obecnego 0,2 promila do 0,0 promila - mówi Bartłomiej Morzycki, dyrektor generalny Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego - Browary Polskie.
reklama

Związek Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego - Browary Polskie apeluje o wprowadzenie zmian w przepisach, które zakładałyby całkowity zakaz obecności alkoholu we krwi osób kierujących pojazdami. 

reklama

W kwestii prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu jesteśmy bezkompromisowi i konsekwentnie powtarzamy, że nie może być na to żadnego przyzwolenia. "Nigdy nie jeżdżę po alkoholu" to wciąż aktualne hasło, które zasługuje na wprowadzenie w życie w sposób dosłowny. Dlatego proponujemy wprowadzenie zmian polegających na obniżeniu dopuszczalnego limitu z obecnego 0,2 promila do 0,0 promila - argumentuje Bartłomiej Morzycki, dyrektor generalny Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego - Browary Polskie.

Piłeś? Nie jedź

Problem nietrzeźwych kierowców w Polsce pozostaje poważnym zagrożeniem. Jak podają wnioskodawcy zmian w przepisach, tylko w 2023 roku policja zatrzymała blisko 64 tysiące kierujących pojazdami, którzy znajdowali się pod wpływem alkoholu. Pijani kierowcy odpowiadają za 7,6% wszystkich wypadków oraz 13,3% ofiar śmiertelnych zdarzeń drogowych.

reklama

Każdy kierowca powinien mieć jasność, że nie wolno mu wsiadać za kierownicę po spożyciu alkoholu. Czas skończyć z liczeniem, ile czasu trzeba odczekać, albo czy można prowadzić rano po spożywaniu alkoholu w dużych ilościach poprzedniego wieczoru. Ważne jest, aby w tym względzie przekaz i przepisy były jednoznaczne: jeśli piłeś - nie wolno jechać! Wśród tysięcy zatrzymanych przez policję kierowców zapewne wielu było błędnie przekonanych, że mieszczą się w dozwolonym limicie. Gdyby wynosił on 0,0‰, być może uniknęliby stworzenia zagrożenia na drodze, jak i późniejszych przykrych konsekwencji - dodaje Bartłomiej Morzycki.

Zerowy limit alkoholu obowiązuje kierowców w innych krajach

Zerowy limit zawartości alkoholu w organizmach kierowców obowiązuje w takich krajach, jak Czechy, Słowacja, Węgry czy Rumunia. W Polsce dopuszczalny poziom alkoholu we krwi nie może przekroczyć 0,2 promila, a poziom w wydychanym powietrzu nie może być większy niż 0,1 mg w 1 dm³.

reklama

W większości krajów europejskich limit dopuszczalnej zawartości alkoholu we krwi mieści się w przedziale od 0,2 do 0,5 promila.

Pojęcie stanu nietrzeźwości w polskim prawie

W polskim prawie karnym pojęcie stanu nietrzeźwości określa art. 115 § 16 Kodeksu karnego. Zgodnie z tym przepisem, stan nietrzeźwości zachodzi, gdy:

  • zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila, albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość,
  • zawartość alkoholu w 1 dm³ wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg, albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość.

W polskim prawie karnym wyróżnia się także stan „wskazujący na spożycie alkoholu”, w którym:

  • zawartość alkoholu we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila,
  • obecność alkoholu wynosi od 0,1 mg do 0,25 mg w 1 dm³ wydychanego powietrza.
 

reklama

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Najnowsze i najciekawsze wiadomości z Wielkopolski. Codziennie ciekawe treści specjalnie dla Ciebie! Zobacz co się dzieje Dziś w Wielkopolsce Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama