Reklama

Ile czystego alkoholu jest w poszczególnych trunkach?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock

Ile czystego alkoholu jest w poszczególnych trunkach? - Zdjęcie główne

foto Adobe Stock

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Pojawia się na wielu imprezach, niemal zawsze na weselach, pijemy go do kolacji, czy w trakcie, gdy oglądamy rozgrywki sportowe. Alkohol. Ile tak naprawdę jest go w poszczególnych trunkach? Sprawdzamy

Większości z nas alkohol towarzyszy nam na co dzień. Często jednak nie zdajemy sobie, ile tak naprawdę pijemy czystego alkoholu. Ten artykuł pomoże to wyjaśnić

Ile czystego alkoholu jest w poszczególnych trunkach. Skąd wziął się pomysł na napisanie artykułu?

Inspiracją do napisania tego tekstu był odcinek „Milionerów”, w którym mieszkanka Poznania miała właśnie pytanie o to, w którym trunku jest najwięcej czystego alkoholu etylowego. Postanowiliśmy sprawdzić więc, jak to wygląda w przypadku większości trunków.

Ile czystego alkoholu jest w piwie?

Przyjmujemy średnio, że jedna butelka piwa ma w sobie 5% alkoholu. Oznacza to, że w półlitrowym piwie jest aż 25 ml czystego alkoholu. Z kolei w mniejszym z piw (pojemność 330 ml) jest to 16,5 ml, jeśli przyjmiemy, że znów średnio w piwie jest 5% alkoholu.

W mocniejszych piwach typu porter zawartość alkoholu jest zdecydowanie większa, a co za tym idzie w butelce, jest zdecydowanie więcej alkoholu, średnio dziewięć procent. Jeśli więc policzyć, to ilość "procentów" w półlitrowym porterze wzrasta do 45 ml, a w piwie tego typu w butelce 330 ml jest to 29,7 ml.

Ile czystego alkoholu w winach?

Kolejnym trunkiem, który przeanalizujemy, jest wino. Wśród win możemy wyróżnić białe, czerwone oraz musujące (np. prosecco lub vinho verde). W tej kategorii przeanalizujemy także szampana.

Najczęściej wino pije się w kieliszkach. Jedna lampka ma średnio 150 ml i właśnie taką miarę będziemy stosowali w naszych obliczeniach.

Wino czerwone ma średnio trzynaście procent alkoholu. Oznacza to, że w jednym kieliszku jest 19,5 ml. Wino białe jest trochę lżejsze, a co za tym idzie, ma mniej alkoholu. Średnio w winie białym jest jedenaście procent alkoholu, a co za tym idzie, w jednym kieliszku jest 16,5 ml czystego alkoholu. Podobnie, jak winach białych jest w winach musujących i szampanach, co oznacza, że jedna lampka takich trunków zawiera około 16-17 ml alkoholu.

Ile czystego alkoholu jest w whisky, whiskey i bourbonie?

Zacznijmy od tego, czym różni się whisky od whiskey. Pierwszy trunek produkowany wędzonego jęczmienia. Później taki napój alkoholowy musi zostać wydestylowany dwukrotnie. Musi też przeleżeć w beczkach minimum trzy lata. Whiskey z kolei produkowany jest z kukurydzy bądź słodu jęczmiennego, nie jest wędzony, a filtrowany jest trzykrotnie.

Teraz należy ustalić, ile takiego trunku powinno się pić w jednym drinku. Wg największych znawców powinno być to około 50 ml. Woltaż w przypadku wszystkich trzech trunków jest stały (40%), co oznacza, że w jednym tego typu drinku znajduje się aż 20 ml czystego alkoholu

Ile czystego alkoholu jest w innych trunkach?

W tym akapicie przedstawimy większość pozostałych alkoholi, których woltaż da się zmierzyć:

  • wódka - 50 ml kieliszek 40% wódki - 20 ml czystego alkoholu
  • rum - 50 ml kieliszek 40% rumu - 20 ml czystego alkoholu
  • gin - 50 ml kieliszek 35% ginu - 17,5 ml czystego alkoholu
  • tequila - 50 ml kieliszek 40% tequili - 20 ml czystego alkoholu
  • likier typu jagermeister - 50 ml kieliszek 35% jagermeistra - 17,5 ml czystego alkoholu
  • likier typu advocat - 50 ml kieliszek 16% advocatu - 8 ml czystego alkoholu

Alkohol szkodzi zdrowiu

To powszechnie znane zdanie, jednak jest ono bardzo ważne. Według naukowych wyliczeń, nieszkodliwa ilość alkoholou dla kobiet to 20-30 jego gramów, dla mężczyzn ta ilość wzrasta do czterdziestu gramów. Kiedy jednak spożywany jest w nadmiernych ilościach, może prowadzić do różnych chorób, ponieważ działa jak trucizna.

Po zbyt dużej ilości spożytego alkoholu poprzedniego wieczoru najprawdopodobniej następnego poranka przywita nas popularny kac. To jednak nic w porównaniu z tym, co długotrwałe picie alkoholu może zrobić z naszym organizmem. Choroby serca czy wątroby, Alzheimer, a w przypadku kobiet w ciąży także wady płodu. Bardzo dużo wypadków samochodowych spowodowanych jest tym, że kierowca prowadził swoje auto będąc pod wpływem alkoholu, dlatego pamiętajmy:

PIŁEŚ, NIE JEDŹ!!!

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy