Reklama

Wzrost rent i emerytur. Zakład Ubezpieczeń Społecznych ogłasza rewaloryzację

Opublikowano: wt, 27 lut 2018 14:47
Autor:

Wzrost rent i emerytur. Zakład Ubezpieczeń Społecznych ogłasza rewaloryzację  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

ZUS. Wielkopolski ZUS. Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Rewaloryzacja. Wzrost rent i emerytur

 

- Od 1 marca świadczenia emerytalno-rentowe wypłacane prze ZUS wzrosną o prawie 3 procent. ZUS waloryzację przeprowadza z urzędu, nie trzeba więc o jej przeprowadzenie składać wniosku - informuje rzecznik regionalna Marlena Nowicka.

Zakład tłumaczy, że celem waloryzacji ma być zachowanie realnej wartości wypłacanych świadczeń w stosunku do wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych.

Jak dokonuje się waloryzacji? Proces polega na pomnożeniu kwoty świadczenia przez procentowy wskaźnik waloryzacji, który w 2018 r. wynosi 102,98 procent.

- Wysokość wskaźnika uzależniona jest od średniorocznego wskaźnika cen towarów i usług w poprzednim roku kalendarzowym i od realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym – tłumaczy rzecznik.

Każdy rencista i emeryt po przeprowadzeniu waloryzacji, otrzyma od ZUS-u pisemną decyzję z informacją o nowej wysokości świadczenia.

 

Przykład: Jeśli na koniec lutego wysokość emerytury brutto wynosiła 1000 zł, to po waloryzacji emerytura będzie wynosiła 1029,80 zł. Jeżeli wysokość emerytury na koniec lutego wynosiła 2000 zł, jej wysokość będzie wynosiła 2059,60 zł. brutto.

 

Od 1 marca 2018 r. obowiązują również nowe kwoty: najniższych emerytur i rent, dodatków i świadczeń pieniężnych wypłacanych wraz z emeryturą lub rentą albo samoistnie,

maksymalnego zmniejszenia emerytur i rent w przypadku osiągania przychodu z działalności zarobkowej.

Kwoty najniższych świadczeń wynoszą:

emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i renta rodzinna - 1029,80 zł;

renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy - 772,35 zł;

renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy w związku z wypadkiem lub chorobą zawodową i renta rodzinna wypadkowa - 1235,76 zł;

renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy w związku z wypadkiem lub chorobą zawodową - 926,82 zł.

Kwoty dodatków i świadczeń oraz kwoty maksymalnego zmniejszenia emerytur i rent w przypadku osiągania przychodów z działalności zarobkowej, ustalone w wyniku waloryzacji od 1 marca 2018 r. znajdują się na stronie internetowej Zakładu www.zus.pl

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE