reklama

Ważna zmiana dla rodziców po stracie dziecka. Zdaniem resortu nowe przepisy likwidują biurokratyczne i nieludzkie absurdy

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Canva

Ważna zmiana dla rodziców po stracie dziecka. Zdaniem resortu nowe przepisy likwidują biurokratyczne i nieludzkie absurdy - Zdjęcie główne

foto Canva

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościMinisterstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wprowadza zmiany, które upraszczają dostęp do zasiłku macierzyńskiego i pogrzebowego dla kobiet po stracie dziecka.
reklama

Według obowiązujących do tej pory przepisów kobiety po stracie dziecka nie mogły skorzystać ze skróconego urlopu - formalnie urlopu macierzyńskiego i pozbawione były prawa do zasiłku pogrzebowego,  jeśli nie zdążyły poznać płci dziecka. To już wkrótce ma się zmienić, o czym informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Brak ustalonej płci dziecka pozbawiał kobiety prawa do świadczeń

W Polsce rocznie nawet 30 tysięcy kobiet mierzy się z poronieniem. Do tej pory kobiety nie mogły skorzystać ze skróconego urlopu po stracie dziecka (formalnie urlopu macierzyńskiego) oraz zasiłku pogrzebowego, jeżeli nie zdążyły poznać płci dziecka. 

Określenie płci dziecka w przypadku poronienia przed 16 tygodniem ciąży jest praktycznie niemożliwe bez badań DNA, a i one nie zawsze są jednoznaczne. Co ważne, badanie to nie jest również refundowane, a jego cena wynosi od 400 do 700 zł. 

reklama

Zaświadczenie zamiast badań

Szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podpisała dwa rozporządzenia zmieniające dotychczasowe przepisy.

Pierwsze z nich wprowadza zmiany w zakresie zasiłku macierzyńskiego, a drugie w zakresie zasiłku pogrzebowego. 

Rozporządzenia wprowadzają nowy dokument uprawniający do wypłaty zasiłku macierzyńskiego lub pogrzebowego. Będzie to zaświadczenie wystawione przez lekarza specjalistę w dziedzinie położnictwa i ginekologii lub lekarza w trakcie specjalizacji, na podstawie dokumentacji medycznej lub położniczej potwierdzającej martwe urodzenie.

Zaświadczenia wydawane będą bez względu na czas trwania ciąży, na podstawie dokumentacji medycznej potwierdzającej ciążę, a w przypadku zasiłku pogrzebowego dopuszczalne jest przedstawienie również karty zgonu - precyzuje resort.

reklama

Zmiana przepisów ma zapewnić równe prawo do świadczeń

Nowe rozporządzenia zrównują tym samym uprawnienia matek dzieci martwo urodzonych w zakresie dostępu do skróconego urlopu po stracie dziecka (formalnie urlopu macierzyńskiego) oraz świadczeń związanych z martwym urodzeniem (zasiłku macierzyńskiego i pogrzebowego), niezależnie od możliwości ustalenia płci dziecka. 

Państwo w najtrudniejszych momentach ma pomagać, a nie utrudniać życie - argumentuje zmianę dotychczasowych przepisów Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo