Najważniejsze zmiany w wypłacie zasiłku pogrzebowego to rezygnacja z obowiązku wydawania decyzji przez ZUS w określonych sytuacjach, co pozwoli na szybszą wypłatę środków.
Ustalenie prawa do zasiłku pogrzebowego nie będzie wymagało decyzji ZUS-u
Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy przedstawionym przez resort, w przypadku gdy pogrzeb zostanie opłacony przez jednego członka rodziny zmarłego, Zakład Ubezpieczeń Społecznych automatycznie przyzna zasiłek pogrzebowy. Oznacza to brak konieczności czekania na decyzję ZUS, co ma wpłynąć na przyspieszenie wypłaty pieniędzy.Warunkiem takiego rozwiązania jest jednak, aby koszty pochówku poniosła wyłącznie jedna osoba, będąca zarazem członkiem rodziny zmarłego.
Środki w ramach zasiłku pogrzebowego mają zostać przyznane w ciągu 14 dni.
W tych przypadkach decyzja będzie nadal konieczna
W przypadku, gdy koszty pogrzebu pokryje osoba spoza rodziny zmarłego lub inny podmiot (np. dom pomocy społecznej, gmina, czy powiat), albo gdy zasiłek pogrzebowy przysługuje proporcjonalnie do faktycznie poniesionych wydatków - a nie w formie ryczałtu, czyli stałej, z góry określonej kwoty niezależnej od poniesionych kosztów - ZUS w takich sytuacjach będzie wydawał decyzję ustalającą prawo do zasiłku pogrzebowego.Ulec ma jednak zmuanie czas oczekiwania na wydanie takiej decyzji - z obecnych 30 do 14 dni.
Zakład pogrzebowy jako pośrednik w składaniu wniosków
W obecnej sytuacji prawnej nie mamy jednoznacznych przepisów regulujących czy zakład pogrzebowy może składać wniosek o zasiłek w imieniu osoby, która opłaciła pogrzeb. Mimo tego, ZUS „zwyczajowo” pozwala na taką możliwość, ale w przypadku, gdy pogrzeb finansuje członek rodziny.Projekt nowelizacji ustawy będzie określał jasno, że wniosek o wypłatę świadczenia będzie można złożyć nie tylko bezpośrednio do organu rentowego, ale także za pośrednictwem zakładu pogrzebowego.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.