reklama

Veolia i Innargi poszukają złóż geotermalnych w Poznaniu

Opublikowano:
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościSpółki Veolia i Innargi poszukają złóż geotermalnych w Poznaniu. To kolejne działanie w celu znalezienia alternatywy dla węgla, poprawy efektywności energetycznej w oparciu o odnawialne źródła energii, a także stabilizowania cen ciepła sieciowego dla odbiorców.
reklama

Veolia Energia Polska, Veolia Energia Poznań oraz Innargi podpisały list intencyjny. Spółki chcą podjąć współpracę, by zbadać czy opłaca się inwestować w źródło ciepła zasilane energią geotermalną o mocy 100 MW. 
 
Poszukiwania złóż geotermalnych - jak wskazują przedsiębiorcy - pozwolą na ocenę możliwości wykorzystania tego źródła w poznańskiej sieci ciepłowniczej.
Jest to kolejne działanie po to, by znaleźć alternatywę dla węgla, poprawić efektywność energetyczną w oparciu o odnawialne źródła energii oraz stabilizowania cen ciepła sieciowego dla odbiorców - informuje na swojej stronie internetowej Veolia. 

33% sieci ciepłowniczych w Polsce może być zasilanych energią geotermalną?

List intencyjny między Veolią oraz Innargi podpisano w środę, 1 lutego, w Urzędzie Miasta Poznania.

reklama

- Projekt realizowany w Poznaniu jest projektem pionierskim - podkreślił Samir Abboud, prezes zarządu Innargi. - Dzięki niemu, mamy nadzieję przekonać się o istotnym potencjale ciepłownictwa geotermalnego w dużych systemach ciepłowniczych w Europie Środkowo-Wschodniej. Badania firmy McKinsey wskazują na możliwość zasilania energią geotermalną aż 33% sieci ciepłowniczych w Polsce do 2045 r. To źródło energii nie jest zależne od wiatru ani od słońca. Źródło po realizacji inwestycji nie emituje żadnych zanieczyszczeń czy hałasu, zaś sama instalacja zajmuje bardzo niewiele miejsca i wtapia się w krajobraz miejski - przekonywał. 

Firma Innargi obecnie buduje w Danii największą w Unii Europejskiej ciepłownię geotermalną.

Opracowała nowy model biznesowy, w którym ciepło geotermalne jest dostarczane jako usługa - doprecyzowuje Veolia. - Zabezpiecza to Veolię przed ponoszeniem kosztów inwestycji związanych z pozyskiwaniem ciepła z głębi ziemi, począwszy od etapu rozpoznania warunków podłoża, jak i podczas eksploatacji złoża. 

reklama

W Poznaniu może zostać uruchomiona ciepłownia geotermalna 

Jak czytamy na stronie internetowej Miasta Poznania, samorząd wykazał się dużym zaangażowaniem na etapie przygotowania porozumienia.

- Dekarbonizacja ciepłownictwa oraz poprawa stanu środowiska i jakości powietrza w Poznaniu są niezwykle ważne dla miasta. Wykorzystanie ciepła geotermalnego w Poznaniu wymaga ścisłej współpracy z naszymi urbanistami i specjalistami od ochrony środowiska. Liczymy na dobrą  współpracę i realizację projektu z korzyścią dla mieszkańców - skomentował Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Jan Pic, prezes i dyrektor generalny Veolia Energia Poznań, podkreślił, że spółka od wielu lat współpracuje z samorządem Poznania, poszukując innowacyjnych rozwiązań na rzecz dekarbonizacji. 

reklama

Niedawno na przykład uruchomiliśmy m.in. akumulator ciepła, który magazynuje ciepło w momencie, kiedy nie ma na nie popytu i oddaje do sieci wówczas, kiedy potrzebują go nasi klienci. W ten sposób nie tracimy cennej energii - wyjaśnił Jan Pic. 

W ciągu najbliższego roku firmy mają przeanalizować potencjał geotermalny na terenie Poznania. 

Jeśli wyniki analizy będą pozytywne, ciepłownia geotermalna może zostać uruchomiona w perspektywie ok. 5 lat - przekazuje Veolia. 

Co o tym myślicie? Dajcie znać w komentarzach.

Przeczytaj także: 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama