Reklama

Uwaga na SMSy w sprawie paczki!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock

Uwaga na SMSy w sprawie paczki! - Zdjęcie główne

foto Adobe Stock

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Ten SMS może kosztować cię całe oszczędności zgromadzone na koncie bankowym. Oszuści znaleźli nowy sposób na kradzież pieniędzy. Tym razem "na paczkę" - podszywając się pod firmy kurierskie

Grudzień to czas, w którym wielu z nas dokonuje zakupów prezentów świątecznych przez internet, oczekuje paczek, telefonów od kurierów. Doskonale wszyscy wiemy, jak napięty i nerwowy może być to czas dla wielu z  nas, dlatego nasza czujność spada, a oszuści to wykorzystują.

Dziwne sms-y

Od kilku dni Polacy dostają smsy o przykładowej treści: "Nie byliśmy w stanie dostarczyć dzisiaj paczki, proszę odwiedź stronę (i tu link)" lub jak w przypadku jednego z gostyniaków, który zgłosił nam sprawę jako pierwszy: „Twoja paczka znajduje się w punkcie odbioru, znajdź adres (tu też link)". Gostyniak otworzył stronę internetową z smsa, lecz niczego na niej nie klikał. To go uratowało. Na stronach znajdują się złośliwe oprogramowania potrafiące włamać się na nasze konta bankowe, przy pierwszym użyciu aplikacji bankowej. Takie złodziejskie oprogramowanie potrafi ogołocić nasze konta do cna w kilka sekund. Na stronach tych często trafimy na wszelkie formy zachęcenia do pobrania rzekomo niezbędnego oprogramowania. Instalacja tych aplikacji będzie naszą zgubą. Samo otwarcie strony może nie być aż tak krzywdzące.

Informacja uruchamia łańcuszek

Mieszkaniec gostynia zadzwonił jeszcze na numer, z którego otrzymał wiadomość, przeczuwając już, że ma do czynienia z oszustami, jednak nikt nie odebrał. Za to po kilku sekundach zadzwoniła do niego obca osoba, twierdząc, że z numeru gostyniaka otrzymała informację o czekającej na nią paczce z podejrzanym adresem internetowym i żąda wyjaśnień. Okazuje się, że otwarcie strony bądź oddzwonienie na numer nadawcy, uruchamia cały łańcuszek przekazywania w jakiś losowy sposób tego szkodliwego smsa.

Uważajcie! Ostrzeżcie swoich seniorów i dzieci, jeśli posiadają telefony.

Artykuł pochodzi z portalu gostynska.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy