Reklama

Urząd Statystyczny w Poznaniu ogłosił oryginalny konkurs promujący spis powszechny

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Fot. Organizatorzy

Urząd Statystyczny w Poznaniu ogłosił oryginalny konkurs promujący spis powszechny  - Zdjęcie główne

Urząd Statystyczny w Poznaniu ogłosił oryginalny konkurs promujący spis powszechny | foto Fot. Organizatorzy

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Urząd Statystyczny w Poznaniu ogłosił oryginalny konkurs promujący spis powszechny.

Trwa Narodowy Spis Ludności i Mieszkań. Formularz spisowy zawiera szereg pytań dotyczących naszej sytuacji prywatnej i zawodowej. Można na nie odpowiedzieć przez internet, ale niewykluczone, że urzędnik zapuka do naszych drzwi. Odmowa odpowiedzi w każdym przypadku grozi grzywną.

Urząd Statystyczny w Poznaniu ogłosił oryginalny konkurs promujący spis powszechny. Co nam grozi za niespisanie się?

Co dekadę Główny Urząd Statystyczny spisuje wszystkich Polaków. Pyta o wiek, wykształcenie, ale i o wymiar czasu pracy czy liczbę pokoi w mieszkaniu. Nie inaczej jest w tym roku, bo ostatni taki spis odbył się w 2011. Tegoroczny rozpoczął się 1 kwietnia.

Uczestniczenie w  Narodowym Spis Ludności i Mieszkań to obowiązek. W przypadku odmowy spisania grozi kara grzywny, którą nakłada sąd. Jej wysokość to nawet 5 tys. zł.

Urząd Statystyczny w Poznaniu ogłosił oryginalny konkurs promujący spis powszechny. Jak wygląda w stanie pandemii?

W tym roku w przeprowadzeniu spisu sporo zmieniła pandemia. Podstawową formą jest samospis internetowy. Na czy on polega?

Otóż na stronie GUS-u jest specjalna aplikacja, na którą można się zalogować również z urządzeń mobilnych. Każda spisująca się osoba jest uwierzytelniana, a aplikacja na bieżąco sygnalizuje, czy dobrze wypełniamy rubryki.

Nie oznacza to jednak, że do naszych drzwi nie może zapukać rachmistrz. Bardziej prawdopodobne jest jednak to, że do nas zadzwoni.

- Jeśli chodzi o bezpośrednie spisywanie w domach, to oczywiście przewidujemy taką możliwość. Wszystko zależy jednak od sytuacji epidemicznej. Na pewno taka forma spisywania się, o ile do niej dojdzie, będzie realizowana w pełnym reżimie sanitarnym - zapewnia Karolina Banaszek, rzeczniczka GUS-u.

Urząd Statystyczny w Poznaniu ogłosił oryginalny konkurs promujący spis powszechny. Termin przedłużony

Oprócz aplikacji internetowej mamy jeszcze jedną możliwość: możemy spisać się w urzędzie gminy lub przez infolinię - (22) 279-99-99.

GUS przyznaje, że „spis w czasie pandemii jest sporym wyzwaniem”. Dlatego prawdopodobnie zostanie wydłużony czas jego trwania. Początkowo zaplanowany był do końca czerwca, ale termin został przedłużony do 30 września.

Urząd Statystyczny w Poznaniu ogłosił oryginalny konkurs promujący spis powszechny. Jak sprawdzić rachmistrza?

Co zrobić, jeśli ktoś do nas zapuka lub zadzwoni i poprosi nas o szczegółowe dane, skąd mamy wiedzieć, czy to faktycznie rachmistrz spisowy, a nie na przykład oszust?

- Każdy rachmistrz ma identyfikator z numerem, który można zweryfikować poprzez specjalną aplikację na stronie spis.gov.pl lub przez infolinię - (22) 279-99-99 - wyjaśnia rzeczniczka GUS-u.

Poza tym, jeśli rozmowa z rachmistrzem zostanie przerwana lub ktoś nie odbierze telefonu, GUS będzie wysyłał powiadomienia SMS-owe z podanym numerem do rachmistrza, pod którym będzie można się z nim skontaktować.

Urząd zaznacza, że każdego rachmistrza obowiązuje zachowanie tajemnicy statystycznej. A za jej złamanie grozi nawet 5 lat więzienia.

Urząd Statystyczny w Poznaniu ogłosił oryginalny konkurs promujący spis powszechny. Na czym on polega?

Urząd Statystyczny w Poznaniu proponuje udział w oryginalnym konkursie promującym spis powszechny - „Złap spis w gminie”!

Polega on na wykonaniu zdjęcia samochodu oznaczonego naklejką Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021, poza miejscem parkowania.

Plik ze zdjęciem, w formacie JPEG w rozmiarze nieprzekraczającym 5 MB, należy wysłać na adres Konkurs_POZ@stat.gov.pl do 31 sierpnia i 30 września, do godz. 24.00. Do pliku należy dołączyć skan lub zdjęcie oświadczenia.

Nagrodzonych zostanie pierwszych 15 uczestników konkursu w każdym miesiącu. Konkurs trwa do 30 września.

 

Co sądziecie o pomyśle na konkurs, bedziecie "polowali" na samochód spisu - piszcie w komentarzach.

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy