Reklama

Ubezpieczenie nagrobka. Niech spoczywają w (s)pokoju.

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Agnieszka Andrzejewska, archiwum własne

Ubezpieczenie nagrobka. Niech spoczywają w (s)pokoju. - Zdjęcie główne

Coraz częstsze anomalie pogodowe mogą także zniszczyć groby naszych najbliższych | foto Agnieszka Andrzejewska, archiwum własne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Są ubezpieczenia obowiązkowe, jak np. samochodu czy innego pojazdu mechanicznego. Są ubezpieczenia mienia, domów od powodzi czy telefonów od lotu ze schodów. Są też polisy na życie, jeśli chcemy zapewnić spokój finansowy swojej rodzinie po naszym odejściu. Co jednak, gdy ktoś już umarł i zostały po nim jedynie wspomnienia i pieczołowicie pielęgnowany nagrobek. Czy warto go ubezpieczać?

 

Na początku lipca na cmentarzu parafialnym w Piaskach (powiat gostyński) doszło do aktu wandalizmu, o czym pisaliśmy TUTAJ . Nieznany dotąd sprawca poważnie uszkodził podwójną płytę nagrobną. Popękane części pomnika zauważył przypadkowy przechodzień. Sprawa jest w toku, policjanci z wydziału kryminalnego KPP w Gostyniu próbują ustalić sprawcę. Za pośrednictwem portalu gostynska.pl wystosowali apel do świadków zdarzenia. 

Niezależnie od ewentualnego ujęcia sprawcy i zobowiązania go zadośćuczynienia, jeśli nagrobek był ubezpieczony, o odszkodowanie można starać się z polisy.

- Zgłoszenie szkody zostanie  przyjetę , lecz wypłata odszkodowania nastąpi po zakończeniu postępowania przez organy ścigania -  potwierdza właścicielka lokalnego biura zajmującego się ubezpieczeniami. - W przypadku każdego zniszczenia powstałego prawdopodobnie z winy innego człowieka, musimy zgłosić sprawę na policję i z notatką policyjną następnie zwrócić się do ubezpieczyciela o wypłatę z tytułu szkody  - wyjaśnia.

Na zgłoszenie mamy trzy dni od zdarzenia. Można to zrobić osobiście lub telefonicznie, a niezbędne dokumenty wysłać mailem (szczegóły poniżej). Wszystkie procedury trwają kilka tygodni, na rozpatrzenie wniosku i wypłatę odszkodowania firmy ubezpieczeniowe mają do 30 dni włącznie, oczywiście poza sprawami karnymi.

 

Ubezpieczenie nagrobka. Od czego?

 

Ubezpieczenie miejsca pochówku naszych najbliższych nie jest skomplikowaną sprawą, a w obliczu coraz częstych anomalii pogodowych czy - rzadkich, na szczęście - aktów wandalizmu, coraz więcej osób to rozważa. Tym bardziej, że ceny postawienia pomnika idą w tysiące złotych. 

Nagrobek można ubezpieczyć właściwie od wszystkiego: 

• od wszystkich żywiołów (wiatru, deszczu, gradu, śniegu), uderzenia pioruna czy wichury – wszelkich anomalii pogodowych

• od upadku drzewa na ten nagrobek

• od uszkodzeń spowodowanych przez dzikie zwierzęta – gdy cmentarz jest obiektem otwartym

• od uszkodzeń powstałych z winy innych osób, np firma kamieniarska stawia obok nagrobek i przypadkowo zniszczy nasz albo podczas przygotowań do innego pochówku 

• od dewastacji i wandalizmu*.

Ochroną można objąć zarówno nowo postawiony nagrobek, jak już istniejący.  

 

Ubezpieczenie nagrobka. Krok po kroku

 

Właściwie, aby ubezpieczyć nagrobek swoich bliskich, wystarczy jedna wizyta w biurze towarzystwa ubezpieczeniowego. Wymagany komplet dokumentów to krótka lista poniżej: 

• 2 zdjęcia nagrobka, z różnych ujęć, datowane

• dane lokalizacji nagrobka (rząd, miejsce i kwatera na nim – z danych biura parafialnego)

• dane cmentarza, gdzie znajduje się nagrobek

• wszystkie nazwiska wypisane na nagrobku (pełne dane)

• z jakiego materiału (- ów) jest on wykonany, jakie są dodatki, ozdoby, stale połączone z płytą wazony czy figurki.

Oczywiście, należy na koniec polisę opłacić a nastepnie podpisane dokumenty schować w szufladzie.

 

Ubezpieczenie nagrobka. Ile to kosztuje?  

 

Jakie są realne koszta wykupienia polisy na grób i od czego to zależy? Przykładowo, nagrobek jest wyceniony na 6.000 zł i to jest suma ubezpieczenia. Ile wyniesie opłata roczna?

- To wychodzi naprawdę niewiele, już od 30 zł składki rocznie - w przypadku dopisania tego grobu do istniejącego już ubezpieczenia domu czy innej nieruchomości - szacuje nasza rozmówczyni. Natomiast w przypadku rozdzielnego ubezpieczenia, indywidualnego - gdy nie ma możliwości dołączenia do istniejącej polisy, koszt jest już wyższy - od 150 zł, w zależności od firmy ubezpieczeniowej.

Suma ubezpieczenia będzie górną granicą do jakiej towarzystwo będzie odpowiadało w przypadku szkody.

 

Ubezpieczenie nagrobka. Jak zgłosić szkodę?

 

Jeśli podczas wizyty na cmentarzu zauważymy jakies zniszczenia powstałe na grobach naszych zmarłych czy tez ktos nas poinformuje o takim zdarzeniu z sąsiadów czy znajomych, powinniśmy niezwłocznie zgłosic powstałą szkode do swojej firmy ubezpieczeniowej. Co jest potrzebne by prawidłowo zgłosić szkodę?

• numer polisy i dane właściciela - ta sama osoba powinna zgłosić szkodę albo kogoś upoważnić

• data i miejsce powstałej szkody

• zdjęcia zniszczeń wraz ze szczegółowym opisem

• wycena z firmy kamieniarskiej określającą koszt ewentualnych napraw czy – w przypadku poważnych zniszczeń – koszt nowego nagrobka

• numer konta bankowego do wypłaty odszkodowania.

Czy i w jaki sposób ubezpieczyciel weryfikuje zgłoszenie? Firmy ubezpieczeniowe mogą pojechać na miejsce i sprawdzić zakres szkód ale raczej same zdjęcia wystarczą. Co najwyżej sprawdza się zdjęcia satelitarne lub dane meteorologiczne na dany dzień na danym terenie, czy rzeczywiście było np. załamanie pogody. 

Ubezpieczenie nagrobka. Korekta polisy 

 

A co ze zmianami w zakresie ubezpieczenia wynikającymi np. ze znacznego wzrostu cen materiałów i usług, również kamieniarskich? 

- Taką polisę odnawia się co roku i można wtedy zrobić korektę, np. zmienić jej wysokość w zależności od wyższych cen materiałów - uspokaja ekspertka. 

A jeśli pochowano w tym miejscu  kolejną osobę i zmieniamy coś w wyglądzie nagrobka - chociażby dodajemy litery na płycie?

- W tej sytuacji, warto jak najszybciej wykonać nowe aktualne zdjęcia i wraz z krótkim opisem zrobić aneks do istniejącej polisy - wyjaśnia agent ubezpieczeniowy.

Pamiętajmy, że w przypadku szkody, pod uwagę brana jest dokumentacja istniejąca w zasobach firmy ubezpieczeniowej, a nie „nieautoryzowane” zmiany w stanie faktycznym. 

Dlatego też, nawet po uzyskaniu odszkodowania i naprawieniu szkody, warto ponownie zrobić dokumentację zdjęciową z opisem, po czym dołączyć ją do polisy, do korekty.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy