Reklama

Syreny alarmowe w niedzielę rano. Zawyją w hołdzie ofiar Katastrofy Smoleńskiej. Tak chce MSWiA

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Syreny alarmowe w niedzielę rano. Zawyją w hołdzie ofiar Katastrofy Smoleńskiej. Tak chce MSWiA - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji podjęło decyzję, że w niedzielę rano 10 kwietnia w całej Polsce zawyją syreny alarmowe. Będzie to hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej.

- Pamiętamy o tych, którzy 12 lat temu chcąc upamiętnić poległych w Katyniu, sami zapłacili najwyższą cenę - powiedział Mariusz Kamiński, szef MSWiA. 

Wysłano komunikaty do samorządów

Komunikaty w sprawie włączenia syren alarmowych samorządy otrzymały w sobotę rano z Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Poznaniu.

- W związku z 12. rocznicą Katastrofy Smoleńskiej, uprzejmie proszę Państwa o uruchomienie syren alarmowych na Państwa terenie. (...) Informacje o uruchomieniu syren alarmowych proszę jednocześnie podać do wiadomości publicznej (...) - czytamy w informacji z urzędu wojewódzkiego.

Zatem w niedzielę o godz. 8.41, zgodnie z decyzją rządu, w całej Polsce powinniśmy usłyszeć syreny alarmowe w celu upamiętnienia ofiar katastrofy smoleńskiej. Jak zaznacza MSWiA, mieszkańcy nie powinni podejmować żadnych czynności.

12. rocznica Katastrofy Smoleńskiej

Przypomnijmy, 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem w Rosji zginęło 96 osób, w tym prezydent RP Lech Kaczyński wraz z małżonką, wysocy rangą urzędnicy państwowi, dowódcy Wojska Polskiego oraz ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Polska delegacja udawała się w kwietniu na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Użycie syren alarmowych - wyjaśnienia MSWiA

Zadanie polegające na ostrzeganiu i alarmowaniu ludności jest wykonywane przez każdego szefa obrony cywilnej na administrowanym przez niego terenie. Na szczeblu wojewódzkim jest nim wojewoda, w powiecie starosta, w mieście prezydent lub burmistrz, natomiast w gminie wójt. Syreny alarmowe należą do systemu wykrywania i alarmowania.

- 10 kwietnia o godz. 8:41, zgodnie z przepisami zostanie uruchomiony ciągły dźwięk syren. Mieszkańcy nie powinni podejmować żadnych czynności. Informacja o uruchomieniu syren została przekazana mieszkańcom z 24-godzinnym wyprzedzeniem, również za pośrednictwem Regionalnego Systemu Ostrzegania (RSO) - informuje MSWiA.

 

Uchodźcy z Ukrainy będą uprzedzeni o alarmie

Alert RCB zostanie też przesłany do osób posiadających ukraińskie karty SIM, logujących się do polskich sieci komórkowych. Będzie zawierał  informację o uruchomieniu jutro syren w hołdzie Ofiarom Katastrofy Smoleńskiej.

- SMS zostanie wysłany w języku ukraińskim - zapewnia MSWiA.

 

Artykuł pochodzi z portalu gostynska.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy