Reklama

Studenci UAM-u protestują przeciwko nowej ustawie

Opublikowano:
Autor:

Studenci UAM-u protestują przeciwko nowej ustawie - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Wielkopolska. Studenci protestują przeciwko zapisom ustawy. Federacja Anarchistyczna. Ustawa 2.0. Jarosław Gowin. 

 

Rektorat Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza od wczoraj okupują studenci. Poznań jest kolejnym miastem, które dołączyło do protestu przeciwko niektórym zapisom ustawy o szkolnictwie wyższym. Swoje stanowisko w tej sprawie zajęli już studenci z Warszawy, Łodzi oraz Krakowa.

Strajk na poznańskim UAM-ie rozpoczął się wczoraj przed południem. Studenci w rektoracie spotkali się z prorektorem prof. Beatą Mikołajczyk. Rektora uczelni nie było na miejscu.

 

- Prorektor poinformowała, że władze uniwersytetu nie będą przeszkadzać w prowadzonej akcji, która jak zapewnili protestujący, nie jest skierowana przeciwko Uniwersytetowi im. Adama Mickiewicza. UAM udostępnił protestującym balkon nad wejściem, fragment holu oraz zaplecze socjalne - czytamy w komunikacie biura prasowego uniwersytetu.

 

Strajkujący sprzeciwiają się nowej ustawie 2.0. Jako pierwsi swój sprzeciw wobec pomysłowi wicepremiera Jarosława Gowina wyrazili studenci Uniwersytetu Warszawskiego. W ich slądu poszli uczniowie z innych miast Polski i także oni wzięli głos w tej sprawie. Największe obawy budzi zmiana polegająca na wprowadzeniu rad uczelni, w których znalazłyby się osoby spoza danego uniwersytetu.

 

- Reforma Gowina jest złą reformą. Przede wszystkim nie rozwiązuje problemów występujących na uniwersytecie, wręcz przeciwnie - pogłębia je. Pogłębia nierówności, pogłębia brak możliwości decydowania studentów, pracowników, także administracyjnych i technicznych o tym, jaki kształt będzie miał uniwersytet - mówi jedna ze studentek protestujących w Poznaniu dla portalu onet.pl. - Żądamy i dążymy do uniwersytetu, który będzie równościowy, demokratyczny, prostudencki i propracowniczy. Okupujemy budynek rektoratu, ale nie występujemy przeciwko rektorowi czy uniwersytetowi, którego jesteśmy częścią. Rektor wspiera nas od samego początku i razem dążymy do tego, żeby uniwersytet był lepszy - dodaje.

 

Wśród postulatów studentów jest także zwiększenie finansowania nauki i szkolnictwa wyższego, utrzymanie struktury wydziałowej oraz "zaprzestanie ataków na niezależność nauki i zabezpieczenie wolności badań przed ingerencjami politycznymi".

Protestujący w Poznaniu domagają się również wprowadzenia zmian, które zostaną wypracowane w środowisku akademickim. Ich postulaty poparła Federacja Anarchistyczna.

Dzisiaj o godzinie 18 ma odbyć się protest na placu Adama Mickiewicza.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE