Na podstawie kwerendy archiwalnej ustalono 923 miejsca, gdzie powinny znajdować się obiekty grobownictwa wojennego z okresu 1939-1945.
Obecnie rozpoczyna się ewidencja terenowa, która pozwoli spisać wszystkie te obiekty, które zachowały się do naszych czasów i objąć je należytą opieką finansowaną z budżetu państwa. Przewidywany czas prac to około 2 lata – informuje Tomasz Stube, kierownik oddziału Mediów i Komunikacji Społecznej gabinetu wojewody.
Efektem podjętych działań będzie pełna baza grobów w postaci kart ewidencyjnych która pojawi się na stronie Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, a także odremontowanie tych obiektów, które wymagają pilnej interwencji.
Planowane jest również wydanie kilkutomowej publikacji w wersji albumowej po całościowym opracowaniu materiału.
Projekt wpisuje się w dotychczasowe działania prowadzone przez Wojewodę Wielkopolskiego. W roku 2018 wspólnie z poznańskim Instytutem Pamięci Narodowej wydano publikację Tobie Polsko na śmierć i życie! ewidencjonującą groby poległych powstańców – dodaje Tomasz Stube.
Z kolei w 2020 r. ukazał się album pt. "Za Boga i Ojczyznę" prezentujący miejsca spoczynku żołnierzy, którzy oddali swe życie w wojnie 1920 r.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.