Reklama

Spisują groby wojenne z okresu II wojny światowej z terenu województwa wielkopolskiego

Opublikowano: sob, 4 wrz 2021 06:00
Autor: | Zdjęcie: www.poznan.uw.gov.pl

 Spisują groby wojenne z okresu II wojny światowej z terenu województwa wielkopolskiego - Zdjęcie główne

foto www.poznan.uw.gov.pl

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Michał Zieliński, wojewoda wielkopolski podjął decyzję o rozpoczęciu projektu ewidencji grobów wojennych z okresu II wojny światowej zlokalizowanych na terenie województwa wielkopolskiego.

Na podstawie kwerendy archiwalnej ustalono 923 miejsca, gdzie powinny znajdować się obiekty grobownictwa wojennego z okresu 1939-1945.

Obecnie rozpoczyna się ewidencja terenowa, która pozwoli spisać wszystkie te obiekty, które zachowały się do naszych czasów i objąć je należytą opieką finansowaną z budżetu państwa. Przewidywany czas prac to około 2 lata – informuje Tomasz Stube, kierownik  oddziału Mediów i Komunikacji Społecznej gabinetu wojewody.

Efektem podjętych działań będzie pełna baza grobów w postaci kart ewidencyjnych która pojawi się na stronie Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego,  a także odremontowanie tych obiektów, które wymagają pilnej interwencji.

Planowane jest również wydanie kilkutomowej publikacji w wersji albumowej po całościowym opracowaniu materiału. 

Projekt wpisuje się w dotychczasowe działania prowadzone przez Wojewodę Wielkopolskiego. W roku 2018 wspólnie z poznańskim Instytutem Pamięci Narodowej wydano publikację Tobie Polsko na śmierć i życie! ewidencjonującą groby poległych powstańców – dodaje Tomasz Stube.

Z kolei w 2020 r. ukazał się album pt. "Za Boga i Ojczyznę" prezentujący miejsca spoczynku żołnierzy, którzy oddali swe życie w wojnie 1920 r.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (2)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 5 miesięcy temu | ocena +3 / -0

  Kazik

  Radna z Pleszewa kazała zlikwidować grób człowieka, który walczył o wolność w czasie wojny ochraniając zrzuty w Turski i za to po wojnie wcielono go do wojska, tam zginął od razu po wojnie. Hipokryzja tej sytuacji nie ma granic. Dla Polski nie warto nic robić, walczyć ginąć, bo obłudnicy i hipokryci nadal są u władzy i nic im za to nie zrobią, pon... Rozwiń

  • 5 miesięcy temu | ocena +2 / -0

   Andrzej

   w tym co napisałeś Kazik jest dużo prawdy, niestety! Ja przychylam się do twojej wypowiedzi, ale na Boga nie zyczmy sobie juz kolejnej III wojny!!!!!!