Reklama

Spisują groby wojenne z okresu II wojny światowej z terenu województwa wielkopolskiego

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: www.poznan.uw.gov.pl

 Spisują groby wojenne z okresu II wojny światowej  z terenu województwa wielkopolskiego  - Zdjęcie główne

foto www.poznan.uw.gov.pl

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Michał Zieliński, wojewoda wielkopolski podjął decyzję o rozpoczęciu projektu ewidencji grobów wojennych z okresu II wojny światowej zlokalizowanych na terenie województwa wielkopolskiego.

Na podstawie kwerendy archiwalnej ustalono 923 miejsca, gdzie powinny znajdować się obiekty grobownictwa wojennego z okresu 1939-1945.

Obecnie rozpoczyna się ewidencja terenowa, która pozwoli spisać wszystkie te obiekty, które zachowały się do naszych czasów i objąć je należytą opieką finansowaną z budżetu państwa. Przewidywany czas prac to około 2 lata – informuje Tomasz Stube, kierownik  oddziału Mediów i Komunikacji Społecznej gabinetu wojewody.

Efektem podjętych działań będzie pełna baza grobów w postaci kart ewidencyjnych która pojawi się na stronie Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego,  a także odremontowanie tych obiektów, które wymagają pilnej interwencji.

Planowane jest również wydanie kilkutomowej publikacji w wersji albumowej po całościowym opracowaniu materiału. 

Projekt wpisuje się w dotychczasowe działania prowadzone przez Wojewodę Wielkopolskiego. W roku 2018 wspólnie z poznańskim Instytutem Pamięci Narodowej wydano publikację Tobie Polsko na śmierć i życie! ewidencjonującą groby poległych powstańców – dodaje Tomasz Stube.

Z kolei w 2020 r. ukazał się album pt. "Za Boga i Ojczyznę" prezentujący miejsca spoczynku żołnierzy, którzy oddali swe życie w wojnie 1920 r.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy