Reklama

Nowy system opłat na autostradach. Zarejestruj się już dziś w e- TOLL

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock, fotomontaż: M. Mostowy

Nowy system opłat na autostradach. Zarejestruj się już dziś w e- TOLL - Zdjęcie główne

Od 1 pażdziernika płacimy w nowym systemie | foto Adobe Stock, fotomontaż: M. Mostowy

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Już od 1 października będzie obowiązywał nowy system poboru opłaty elektronicznej na polskich autostradach: e- TOLL w miejsce wygaszanego właśnie viaTOLL. We wrześniu nadal obowiązuje okres przejściowy i jest to najlepszy moment, by przerejestrować się do nowego systemu i odzyskać kaucję.

W tym momencie funkcjonują jednocześnie dwa systemy: dotychczasowy viaTOLL oraz nowy e-TOLL.

 W okresie przejściowym, który trwa do końca września można przejść z viaTOLL na e-TOLL, nie zostawiając tego na ostatni moment. Jak tego dokonać, dowiemy się TUTAJ

Już od 2 miesięcy w systemie e-TOLL możliwe jest wnoszenie opłat za przejazd pojazdem ciężkim po płatnych drogach krajowych oraz za przejazd pojazdów ciężkich i lekkich po płatnych odcinkach autostrad Konin-Stryków (A2) i Wrocław-Sośnica (A4). Dotychczasowy system poboru opłat dla samochodów ciężkich, viaTOLL, zostanie wygaszony 30 września 2021 r.

- Zachęcamy, aby do tego czasu wyrejestrować się w systemie viaTOLL i zwrócić urządzenie OBU. Po 30 września zwrot salda i kaucji będzie realizowany tylko na elektroniczny wniosek – mówi rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu, Małgorzata Spychała-Szuszczyńska.

Rejestracja w e-TOLL

Rejestrować się w e-TOLL można już od 25 maja br. na stronie etoll.gov.pl. Należy wybrać urządzenie, przy użyciu którego będą przekazywane dane geolokalizacyjne do nowego systemu. Każdy kierowca będzie mógł wykorzystać do tego aplikację e-TOLL PL lub urządzenia OBU i ZSL oferowane przez dostawców zewnętrznych. Do nowego systemu zostało dopuszczonych 60 dostawców, którzy oferują 233 typu urządzeń zaś liczba pobranych aplikacji e-TOLL PL przekroczyła 120 tys.

Aplikację mobilną można pobrać w sklepach Google Play oraz App Store. Urządzenie OBU i ZSL są obecnie dystrybuowane przez dostawców dopuszczonych do systemu.

Jak odzyskać kaucję?

Każdy użytkownik na złożenie wniosku o zwrot kaucji/salda z systemu viaTOLL  ma 12 miesięcy od momentu wygaszenia sytemu viaTOLL, tj. ostateczny termin złożenia wniosku przypada na 30 września 2022 r

Należy kolejno:

  • zarejestrować się w e-TOLL i wyrejestrować się z viaTOLL
  • rozliczyć środki znajdujące się na jego koncie, przy czym rozliczenie środków jest możliwe w ciągu 12 miesięcy od wygaszenia systemu viaTOLL tj. do 30 września 2022 r.
Po tym terminie środki znajdujące się na koncie użytkownika w viaTOLL zostaną przekazane do Krajowego Funduszu Drogowego.

 

Ulga dla przewoźników już obowiązuje

Przepisy wprowadzające ulgę na zakup urządzeń OBU/ZSL obowiązują od 29 czerwca 2021 r. Można odliczyć od dochodu poniesione w 2021 r. koszty nabycia urządzeń OBU/ZSL (zakup, leasing) i ich utrzymania np. kosztów abonamentu. Wysokość odliczenia będzie uzależniona od liczby posiadanych urządzeń OBU/ZSL. Maksymalna wysokość ulgi to 500 zł (netto) na każdy pojazd podatnika, który w 2021 r. dokonał przejazdu i zapłacił za niego elektronicznie.

 

Do końca września płacimy mniej

Żeby zachęcić użytkowników autostrad do jak najszybszej rejestracji w nowym systemie, przygotowano atrakcyjną zniżkę: 

- Przygotowaliśmy kolejny pakiet ułatwień i zachęt dla przewoźników, którzy zmieniają system viaTOLL na e-TOLL. Przewoźnikom korzystającym z e-TOLL zapewnimy w okresie przejściowym niższe o 25% stawki opłat za przejazd. To realna oszczędność po stronie firm i zachęta do jak najszybszej rejestracji w nowym systemie – informuje szef Krajowej Administracji Skarbowej Magdalena Rzeczkowska.

 

Do dyspozycji użytkowników e-TOLL jest dostepna sukcesywnie rozbudowywana sieć Miejsc Obsługi Klienta oraz całodobowa infolinia 800 101 101.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy